ZŁOTO W ZŁOCIE – JUBILER SCHUBERT

Decydując się na zakup biżuterii wykonanej ze złota, zwykle chcemy, aby pozostała ona z nami na długie lata. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących m.in. o trwałości złota jest jego próba. Ta kilkucyfrowa liczba świadczy o tym ile jednostek masy złota przypada na 1000 jednostek masy stopu. A więc jednostka próby to nic innego, jak wyrażenie zawartości np. w wyrobie jubilerskim w promilach. Dla przykładu stop zawierający 58,5% czystego złota określany jest próbą 585. Obrączki oraz pierścionki zaręczynowe wykonywane są zwykle właśnie z tej próby.

Pierścionek Ag wielokamieniowy

Stop natomiast to tworzywo metaliczne, które powstaje poprzez roztopienie i połączenie dwóch lub więcej metali. Dzięki temu procesowi można podnieść twardość i wytrzymałość złota, a dzięki dodaniu innych metali możemy decydować o tym, jaki kolor złota uzyskamy. W ten sposób powstaje złoto różowe, białe, a nawet czerwone. Niewiele osób wie, iż całkowicie czyste złoto jest miękkie, niczym plastelina, dlatego tak ważne są tzw. “domieszki” innych metali dodane do złota. Odpowiadają one za kolor złota, ale też zwiększają jego trwałość i odporność na zarysowania, aby można było cieszyć się jego pięknem przez kolejne pokolenia.

Termin próby złota wprowadzono w celu standaryzacji charakterystyki produktów zawierających metale szlachetne. Urząd probierczy bada zawartość metalu szlachetnego w danym wyrobie, np. obrączce, pierścionku lub kolczykach i nabija cechę probierczą na danym produkcie. Cecha probiercza wskazuje na rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę. Im wyższa próba tym więcej złota znajduje się w danym wyrobie. A czy wiesz, że…

Złoto ma zawsze taki sam kolor, a jego próba nie wpływa na intensywność barwy.

 

Aby odpowiednio wyceniać złoto wprowadzono standaryzację – obecnie używa się siedmiu prób złota (od 0 do 7, przy czym 0 oznacza najwyższą próbę – stop w tym przypadku zawiera 99,9% czystego kruszcu). Cena wyrobów ze złota oferowana przez jubilerów w dużej mierze zależy właśnie od rodzaju próby złota. Wyższa próba świadczy o szlachetności złota, jednak złoto bez dodatkowych domieszek może być narażone na częstsze zarysowania. Z kolei złoto o niższych próbach, ze względu na liczne domieszki, dłużej pozostaje bez uszkodzeń.

Wiele osób błędnie wnioskuje, że jeśli wybierze złoto o wyższej próbie, zyska biżuterię o intensywniejszym kolorze. W rzeczywistości barwa złota nie zależy w żaden sposób od próby, a od dodanych do niego innych metali.
Więcej na: schubert.pl
Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: