Z miłości do sztuki – wesele w stylu fine art

Kiedy wśród wiodących trendów dominują znane już style, takie jak klasyczny czy boho, Pary Młode szukające czegoś zupełnie nowego mogą trafić na fine art. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i co powoduje, że trend ten zyskuje coraz większą popularność?

Zaślubiny z nutą tajemniczości

Czas pomiędzy oświadczynami a wypowiedzeniem sakramentalnego „tak” dla wielu przyszłych Par Młodych jest przepełniony nie tylko magią i ekscytacją wynikającą z faktu, że już niebawem staną się mężem i żoną, ale przede wszystkim wieloma… wyborami! To właśnie w rękach narzeczonych spoczywają decyzje dotyczące m.in. kreacji, sali, obrączek, dodatków i wielu innych. Elementem łączącym wszystkie te części i spajającym je w spójną całość jest odpowiednio dobrany styl uroczystości. Od kilku sezonów ogromną popularnością niezmiennie cieszą się śluby w stylu klasycznym, glamour oraz boho. Coraz śmielej zaczyna też ujawniać się fine art, łączący w sobie wiele różnorodnych cech. Czym więc jest? Wprawdzie próżno szukać jego słownikowej definicji, ale fine art w wolnym tłumaczeniu może nawiązywać do jedynego w swoim rodzaju dzieła sztuki. Jego tajemniczość, eteryczność, a zarazem nietypowość i nowoczesność sprawiają, że staje się on wyrazistym wyjątkiem wśród dość dobrze znanych już ślubnych trendów. Cechami wyróżniającymi fine art są przede wszystkim: zamiłowanie do pastelowych kolorów, delikatnych kwiatów i zwiewnych tkanin. Wiele miejsca poświęca się w nim również oryginalnym, organicznym dodatkom w postaci kamieni i drewnianych elementów. Styl fine art z pewnością przypadnie do gustu Parom Młodym lubującym się w niestandardowych połączeniach oraz ceniącym sobie delikatność, naturalność, wyrafinowanie i tajemniczość.

fot. Motkowicz Photography

Wybiegając myślami w przyszłość…

Ze względu na odznaczające go cechy styl fine art dedykowany jest głównie Parom Młodym, które szukają unikalnego pomysłu na uroczystość zaślubin. Decydując się na jego wybór, warto pamiętać, że jest on jednak dość wymagający; nie jest bowiem tak popularny jak inne style, więc przygotowanie ślubu w duchu fine art może okazać się czasochłonne, zwłaszcza w przypadku gromadzenia odpowiednich materiałów dekoracyjnych. Jeżeli jednak Para Młoda z należytym wyprzedzeniem zdecyduje się na taki styl, z pewnością z pomocą dekoratorów wszystko uda się przygotować na czas.

Wspomnienia zapisane na kliszy

Co ciekawe, wiele na temat fine art mogą powiedzieć fotografowie. Jego cechy, a w szczególności estetyka, subtelność i tajemniczość, sprawiają, że operatorzy obiektywu mierzą się z ciekawym wyzwaniem stworzenia fotograficznego dzieła sztuki. Fotograf staje się zarówno tradycyjnym reporterem z dnia zaślubin, jak i pewnego rodzaju „mistrzem pędzla” mającym zatrzymać na kliszy wyjątkowe momenty oraz nadać im artystyczny wyraz. Bardzo pomocna jest przy tym gra świateł i operowanie kolorami tak, aby pierwszeństwo oddać królującym tu pastelom. Wiele uwagi poświęca się detalom, przedmiotom i symbolom, które sprawiają, że przeglądając po latach ślubne fotografie, zarówno małżonkowie, jak i ich goście jeszcze pełniej mogą odczuwać ten wyjątkowy ślubny klimat. Niezwykle istotnym aspektem jest także samo uchwycenie na portretach towarzyszących emocji, których nie brak w tym wyjątkowym dniu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez wielu fotografów wykonujących zdjęcia w stylu fine art jest więc korzystanie z… kliszy! Dzięki temu obok kadrów zapisanych cyfrowo Pary Młode otrzymują też wyjątkową pamiątkę.

 

Fine art w wolnym tłumaczeniu może nawiązywać do jedynego w swoim rodzaju dzieła sztuki. Jego tajemniczość, eteryczność, a zarazem nietypowość i nowoczesność sprawiają, że staje się on wyrazistym wyjątkiem wśród dość dobrze znanych już ślubnych trendów.

 

Pełni tajemniczości

Czy suknia ślubna musi być biała? Oczywiście, że nie! I tu prym wiodą pastele, które – połączone z odpowiednio dobranym materiałem – podkreślają zarówno piękno Panny Młodej, jak i eteryczność fine art. Doskonałym uzupełnieniem ślubnej kreacji będą też delikatne zdobienia i cekiny, ale te powinny występować w symbolicznych ilościach. Tiulowe wykończenia, rękawy z koronkowymi zdobieniami i mocno wycięte plecy także sprawią, że weselni goście wprost nie będą mogli oderwać wzroku od Panny Młodej. Całość dopełni długi, prosty welon, chociaż Panny Młode coraz częściej decydują się na jego brak. Na większą swobodę w doborze koloru może sobie pozwolić również Pan Młody, klasyczną czerń ślubnego garnituru może on bowiem zastąpić np. ciepłym brązem lub szarością. Kluczowe znaczenie mają dobrane dodatki – warto pamiętać, aby odpowiednio wkomponowały się w wybrany styl. Jeżeli Pan Młody lubuje się jednak np. w kratkach lub innych wzorach, w dodatkach wcale nie musi z nich rezygnować. Ważne, by kolorystycznie i wizerunkowo były utrzymane w lekkiej nucie tajemniczości, tak ważnej w fine art.

fot. Motkowicz Photography

Chociaż fine art dopiero zyskuje na popularności, zdążył już zachwycić wiele Młodych Par i ich gości. Odpowiednio dopracowany w szczegółach, tajemniczy i organiczny sprawia, że małżonkowie i weselnicy w pewnym momencie mogą nawet niejako przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Z pewnością pomostem łączącym ten pełen magii świat z codziennością zwykłych dni jest miłość, już sama w sobie zasługująca na miano fine art.

Sabina Obajtek

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: