Ile włożyć do weselnej koperty?

Wesele to spory wydatek dla pary młodej, dlatego odwiecznym problemem jest to, ile włożyć do koperty, jeśli jesteśmy zaproszeni na ślub. Jakimi zasadami kierować się, aby nie popełnić gafy i o czym należy pamiętać? Przeczytajcie!

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że wesele to nie jest biznes, który ma się zwrócić. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu, który Para Młoda chcę świętować w gronie najbliższych sobie osób. Wielu narzeczonych deklaruje, że byłoby im przykro, gdyby ktoś z zaproszonych przez nich osób nie pojawił się na weselu, bo uznał, że nie stać go na to finansowo. Prawda jest taka, że jeśli dostaliśmy zaproszenie to znaczy, że jesteśmy mile widziani przez Parę Młodą i chciałaby ona, abyśmy wspólnie świętowali  ich szczęście. Tak naprawdę większość par ma świadomość, że koszty organizacji wesela raczej nie zwrócą się z kopert. Dlatego zamiast kalkulować warto po prostu wspierać swoich najbliższych i cieszyć się z ich obecności.

Jeżeli już chcemy obdarować Młodych kopertą trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze tzw. talerzyk, czyli koszt ponoszony za jednego gościa w danym lokalu. Jest to przeważnie około 150 – 200 zł. Dostając zaproszenie z osobą towarzyszącą należy pomnożyć te oszacowaną kwotę razy dwa i zaokrąglony wynik włożyć do koperty. To opcja „minimum”, jednak trzeba pamiętać także o innych kwestiach.

Stopień pokrewieństwa znacznie wpływa na wielkość kwoty, jaką dajemy w prezencie Państwu Młodym.  Im bliższą rodziną jesteśmy, tym więcej pieniędzy powinni dostać Młodzi. Od tej reguły wyjątkiem są rodzice, którzy współfinansują organizację przyjęcia. W takiej sytuacji nikt nie wymaga już od nich okazałej koperty. Różne poradniki podają zróżnicowane kwoty, natomiast zazwyczaj są to kwoty oscylujące wokół:

– od przyjaciół i znajomych ok. 300 zł od pary
– od rodziny średnio od ok. 400-500 zł wzwyż od pary
– od chrzestnych od ok. 1000 zł wzwyż od pary
– od rodzeństwa i dziadków między 400 a 1000zł

Kolejnym czynnikiem są nasze możliwości finansowe. Jeżeli zapraszają nas znajomi, których darzymy wyjątkową sympatią i stać nas na włożenie dużej sumy do koperty to powinniśmy się kierować jedynie własnym rozsądkiem. To też działa w drugą stronę: nikt nie wyrzuci nas z wsela, bo daliśmy w prezencie za małą kwotę. Jedynym karygodnym nietaktem jest wypychanie kopert pociętymi gazetami, co zdarza się także w czasach współczesnych oraz wręczanie pustych kopert. Jeżeli mamy ograniczone możliwości finansowe możemy zdecydować się na drobny upominek, niewielką kwotę w kopercie lub innego rodzaju wsparcie dla Państwa Młodych. Może prowadzimy cukiernię? Warto wtedy zaproponować wykonanie wybranego tortu na własny koszt lub w przypadku firmy drukarskiej zasponsorowanie wydruku zaproszeń. Każdy miły gest będzie dobrze o nas świadczył i zyska przychylność Państwa Młodych.

W dobie pędu za karierą, stresu i braku czasu jedyne, co ma realne znaczenie na przyjęciu weselnym to obecność najbliższych nam osób i wspólne celebrowanie święta miłości. A prezenty, nawet te drobne i symboliczne, ale wręczone od serca z pewnością zostaną docenione przez Młodych. Wszakże nie koperty wspomina się po latach, ale ludzi, którzy potrafili wywołać uśmiech na twarzy.

Edyta Saracka

fot. mat. prasowe Papierove

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: