Weselny savoir vivre przy stole

Z pewnością jako gospodarze przyjęcia weselnego chcielibyście, aby Wasi goście czuli się dobrze i jak najlepiej bawili. Ważnym elementem decydującym o tym, czy tak będzie jest rozmieszczenie stołów i usadzenie przy nich ludzi, którzy wzajemnie się lubią. Jak to zrobić? Poznajcie najważniejsze zasady, które zagwarantują sukces.

  1. Stół Pary Młodej znajduje się w centralnym miejscu. Pamiętajcie, że nie powinniście siedzieć do nikogo tyłem, bo jest to bardzo nieeleganckie. Siedzicie przodem do sali i głównego wejścia, jesteście widoczni dla wszystkich. Jest kilka opcji, kto powinien siedzieć przy Waszym stole: najczęściej są to Wasi Rodzice oraz dalej świadkowie. Najczęściej jednak bywa tak, że Młodym przy stole towarzyszą tylko świadkowie.

 

  1. Najbliższa rodzina siedzi najbliżej Was. Usadzanie gości według rangi jest jedną z najważniejszych zasad. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, rodzice chrzestni powinni siedzieć jak najbliżej Was. Przy dalszych stołach siedzą odpowiednio: dalsza rodzina oraz przyjaciele i znajomi.

 

  1. Gości usadzamy naprzemiennie: kobieta, mężczyzna. Według etykiety małżeństwa siedzą naprzeciwko siebie a narzeczeni obok, ale najczęściej pary preferują siedzenie obok siebie.

 

  1. Stoły dobrze jest ustawić „wiekowo”: starsi ludzie ze starszymi a młodzi z młodymi. To dlatego, że osoby w podobnym wieku szybciej znajdą wspólny język. Jest też większe prawdopodobieństwo, że nawet jeśli się nie znają, będą bardziej skłonni rozpocząć rozmowę i po prostu się poznać.

 

  1. Bezpiecznie jest usadzać rodzinę panny młodej osobno a pana młodego osobno. Ludzie, którzy się dobrze znają czują się swobodnie w swoim towarzystwie. „Mieszanie” rodzin w celu integracji może być dość ryzykowne – nie wszyscy są na tyle otwarci na nowe znajomości, aby bez problemu podjąć rozmowę z obcymi. Na parkiecie szanse na integrację są większe, zatem nie ma potrzeby zmuszać kogoś do tego przy stoliku.

 

  1. Postarajcie się znaleźć chwilę dla każdego z Waszych gości. Będzie bardzo elegancko, jeśli nawet na chwilę przysiądziecie się do poszczególnych stolików i zapytacie gości jak się bawią, co u nich słychać i zachęcicie do zabawy. Jesteście najważniejszymi osobami na weselu i każdy z gości chciałby zamienić z Wami kilka słów lub zrobić wspólne zdjęcie.

 

  1. Nie sadzajcie obok siebie ludzi, którzy są ze sobą skłóceni albo się nie lubią. Problematyczne są rozwiedzione małżeństwa, zwłaszcza jeśli są to rodzice państwa młodych. Najczęściej kontakt takich osób jest pełen wzajemnych pretensji lub niezabliźnionych ran a nawet na weselu ciężko pohamować emocje i trzymać fason. Lepiej zatem nie prowokować niezręcznych sytuacji i posadzić te osoby osobno.

 

Świetnym rozwiązaniem są winietki z imieniem i nazwiskiem danego gościa postawione na stołach. Z pewnością unikniecie nerwowej pogoni zaproszonych do stołu. Przed wejściem na salę powinna również znaleźć się tablica z ponumerowanymi stołami oraz rozpiską miejsc. Najważniejsze jest jednak to, że to Wy najlepiej znacie Waszych gości i będziecie w stanie przewidzieć kto dobrze czuje się w danym towarzystwie. A dobre samopoczucie jest gwarancją udanej zabawy.

fot. Unsplash/rawpixel

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: