Ubranie skrojone na miarę Pana Młodego

Przed Tobą zakup stroju ślubnego. Klasyczny garnitur, frak bądź smoking… – opcji jest wiele. Poznaj typ swojej sylwetki i wybierz najlepszy dla siebie krój. Owocnych zakupów!

Monochromatyczne jabłko
Najtrudniej jest ubrać mężczyznę niskiego i otyłego, o szerokich ramionach i piwnym brzuszku, którego sylwetka przypomina dorodne jabłko. Najprostszym zabiegiem jest próba wydłużenia sylwetki poprzez ubranie krótkiej marynarki zapinanej maksymalnie na dwa guziki oraz spodni w tym samym kolorze, które nie będą opinać pośladków. Tutaj sprawdzi się klasyczny garnitur, który jest najczęściej wybieranym ubraniem do ślubu. Ciemny kolor (klasyczna czerń, granat lub śliwka) optycznie wyszczupli figurę Pana Jabłko.

fot. Kambelina

fot. Kambelina

 

Unikaj łączenia różnych kolorów, postaw na jeden, konkretny. Odcinające się warstwy innych odcieni dodatkowo cię skrócą i niepotrzebnie poszerzą. Najlepiej będziesz wyglądać w marynarce jednorzędowej, której kieszenie wykończone będą obszyciami skierowanymi ku górze – zyskasz kilka dodatkowych centymetrów wzrostu. Marynarka nie powinna uwierać pod pachami ani być zbyt opięta na plecach.
Do garnituru dobierz białą koszulę z podwójnie wywiniętym mankietem, wystającym około 1 cm za rękaw marynarki. Jeżeli masz szczupłą szyję, możesz zdecydować się na koszulę z włoskim kołnierzykiem, który charakteryzuje się równymi, rozchodzącymi się na boki klapkami, jeśli nie, bezpieczniej jest wybrać nieco wydłużony kołnierzyk angielski.

fot. Emmanuel Berg

fot. Emmanuel Berg

Uzupełnieniem garnituru jest zwykle kamizelka, jednak panowie z nadwagą powinni zamiast niej wybrać dłuższy krawat, którego dolna część będzie sięgała do klamry paska. Kolor krawata oczywiście musi być ciemniejszy od koszuli. Należy wystrzegać się modeli szerokich i krótkich, które tylko poszerzą i uwypuklą brzuch.

Z klasą i szykiem
Chudemu i wysokiemu mężczyźnie dobranie ubrania do ślubu z pozoru nie powinno sprawić dużego problemu. Niestety sylwetka takich mężczyzn, zwłaszcza u młodych panów, często nie ma właściwych proporcji – szerokość ramion jest taka sama jak bioder, brakuje wyraźnego wcięcia w talii. Na szczęście można szybko przemienić typową ołówkową posturę w prawdziwie męską. Jednym ze sposobów jest ubranie się na cebulkę: wkładając kilka warstw ubrań, sprawisz, że sylwetka powiększy się i nabierze odpowiedniejszych kształtów.

fot. Giacomo Conti

fot. Giacomo Conti

Spójrzmy na przykład na krój fraka, który optycznie skraca sylwetkę, a rozkloszowany przód dodaje kilka centymetrów w obwodzie. Frak szyty jest w całości z czarnego sukna i nie posiada zapięcia z przodu, mimo dwóch równoległych rzędów guzików. Wyłogi ozdabia błyszcząca satyna, a tył marynarki przypomina ogon jaskółki. Spodnie nie mają mankietów, szew boczny ożywiają dwa lampasy. Uzupełnieniem stroju jest głęboko wycięta biała kamizelka typu pique oraz koszula z kołnierzykiem z zagiętymi różkami w tym samym kolorze. Całość zwieńcza biała, wiązana mucha.

Wytworna gruszka
Smoking to doskonała propozycja dla Pana Młodego o sylwetce przypominającej gruszkę. Wystający brzuch można zatuszować pasem hiszpańskim, szerokie biodra skryją się za klapami zakończonymi w szpic, a wąskie ramiona poszerzy szalowy kołnierz.

fot. Joyvi

fot. Joyvi

Zwróćmy uwagę na dodatki. Jeśli chcesz nieco ożywić strój, możesz założyć pas smokingowy w kolorze bordo lub srebrnym. Wtedy również muszka winna mieć tę samą barwę. Jeżeli brzuszek jest bardziej wydatny, warto wybrać model z szalowym kołnierzem, który poszerzy nieco twoją szyję i odciągnie uwagę od dolnej partii ciała. Dopełnienie stanowi specjalnie wycięta kamizelka z połyskującej, czarnej satyny. Jeśli mucha nie pasuje do twojego stylu, możesz sięgnąć po fular, który ładnie komponuje się z żakardową kamizelką o klasycznym kroju. Rzeczą niezmienną jest biała koszula o podwójnych mankietach zapinanych na spinki, a także plisowany, zapinany na czarne, guzikowe spinki gors.

fot. Marthu.pl

fot. Marthu.pl

Moc wyboru
Idealna sylwetka mężczyzny to taka w kształcie trójkąta – szerokie ramiona, szczupłe biodra i mocno zarysowana talia. Mający taką posturę Pan Młody w każdym ubraniu będzie wyglądał wspaniale. Doskonałym wyborem może być surdut, czyli stylizowany frak zwany też gutem, noszony przez angielskich gentlemanów w ubiegłym wieku.
Dla podkreślenia wyjątkowości chwili mężczyzna może założyć białe rękawiczki i szary cylinder, a mając nienaganną figurę może się zdecydować na biały surdut angielski, który w takim odcieniu prezentować się będzie iście książęco.

fot. Pawis

fot. Pawis

fot. Giacomo Conti

fot. Giacomo Conti

fot. Lassar

fot. Lassar

Na koniec uwaga – wybierz się na zakupy dopiero po tym, jak twoja wybranka zdecyduje się na kolor sukni ślubnej. Dopasowanie kolorystyczne Młodej Pary to podstawa. Przy krystalicznie białej sukni barwa ubrania Pana Młodego winna mieć odcień ziemny (czarny lub popielaty). Jeśli kreacja ma kolor écru, złamanych bieli lub niestandardowy (pastele, biel z brązem, czerwień, zieleń), ubranie mężczyzny może być w nieco odważniejszej barwie, takiej jak brąz, beż, ciemna śliwka czy granat.

Justyna Abdank-Kozubska

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: