Tradycja od stóp do głów!

Z biegiem czasu moda ślubna zdecydowanie ulega zmianom. Współczesne trendy proponują coraz nowsze i bardziej oryginalne rozwiązania. Każda Panna Młoda pragnie, aby jej kreacja była niepowtarzalna i wyglądała wyjątkowo.

Warto jednak zwrócić uwagę, jakie jest pochodzenie poszczególnych partii stroju ślubnego. Innymi słowy, powróćmy do źródeł!

Źródło: bridalmusings.com

Źródło: bridalmusings.com

Już mi niosą suknię z welonem…
Wszyscy wiemy, że czystość jest podkreślana nie tylko przez biel kreacji ale i welonu. Jego tradycja jest także bogata w ciekawą symbolikę. Otóż, pierwotne znaczenie welonu dotyczyło podporządkowania kobiety przyszłemu mężowi. Następnie ewoluowało ono do przekonania o niemalże magicznej (!) mocy, która ochroni Pannę Młodą przed pokusami i złem. Dziś? Pozostaje on symbolem czystości i niewinności, jednak idąc z duchem czasu, wiele kobiet ze względu na własne sympatie, modę i upodobania, odchodzi od welonu na rzecz wianka lub diademu.

Źródło: bridalmusings.com

Źródło: bridalmusings.com

Klasyczna, princessa, rybka i cygaro

Na czym polega magia sukni ślubnej? Marzą o niej małe dziewczynki, oglądają nastolatki, kupują narzeczone. Piękna, długa w kolorze białym wpisała się na dobre w tradycję zachodniej kultury. Ale czy tylko biała? Wbrew pozorom, najstarsze przekazy podają o kolorowych strojach, które odzwierciedlać miały status społeczny narzeczonej. Dopiero wiek XIX przekształca trendy, wprowadzając na rynek ślubny biel.

Źródło: onewed.com

Źródło: onewed.com

Moc błękitu?
Wiele kobiet, przestrzegając zasady „coś nowego, coś starego” i wreszcie „coś niebieskiego”, decyduje się na podwiązkę w tym kolorze. Cóż, nic dziwnego, skoro wedle tradycji ma ona oznaczać wierność małżonka. Niegdyś, ściągnięcie podwiązki podczas weselnego przyjęcia, włożonej oczywiście na lewą nogę, należało do obowiązku najstarszego z drużbów. Dziś, rola ta została przekazana Panu Młodemu i przesunięta na noc poślubną. Warto pamiętać, iż ten niewielki przedmiot może także wypełnić czas wesela stanowiąc przedmiot licznych gier i konkursów.

Źródło: weddingshoesblog.com

Źródło: weddingshoesblog.com

Pantofelkowy zawrót głowy
Torebki i buty – czyli to, co kobiety kochają najbardziej. Na każdą miarę, z pięknymi wzorami, na różnych obcasach. Symbolika ślubnych pantofelków jest bardzo rozbudowana. Niektóre podania każą w noc przed ślubem ustawiać je na parapecie, inne włożyć do środka pieniążek. Zabudowane na palcach dla szczęścia i koniecznie kupione osobiście, są ostatnim punktem w ślubnym szale tradycji.

Julia Kalęba

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: