Ślub humanistyczny

Zawarcie związku małżeńskiego jest jedną z najważniejszych chwil w życiu. Już jako małe dziewczynki wyobrażamy sobie piękną białą suknię i snujemy plany, jak będzie wyglądał TEN DZIEŃ. Pragniemy, aby był to moment doniosły i magiczny. Moment, w którym wypowiemy słowa przysięgi małżeńskiej ze wzruszeniem i głośnym biciem serca.

Poza tradycją
W Polsce dominują śluby kościelne, konkordatowe oraz cywilne. Śluby kościelne są wzruszające i magiczne. Już samo zabytkowe czy nowoczesne wnętrze kościoła nadaje wydarzeniu podniosły charakter. Niestety nie można tego powiedzieć o ślubach zawieranych w urzędach stanu cywilnego. Te kojarzą nam się nie najlepiej… i nawet jeśli uda nam się zorganizować ślub cywilny w romantycznej scenerii pleneru, to niestety cały nastrój zepsują słowa przysięgi małżeńskiej, która jest zbyt formalna.

Czy mamy jakąś alternatywę? Tak. Ślub humanistyczny!

Tego rodzaju śluby są praktykowane w wielu krajach zachodnich, skąd przywędrowały i do nas. Ślubów humanistycznych w Polsce udziela Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizacja należąca do światowego ruchu humanistycznego. Uroczystości przewodzą mistrzowie ceremonii wyznaczeni przez Stowarzyszenie.

fot. Marek Belowski

fot. Marek Belowski

Ślub humanistyczny to tzw. ceremonia przejścia, rozumiana jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. W Polsce zawarcie tego typu ślubu nie pociąga za sobą skutków cywilnoprawnych. Osoby chcące być małżeństwem również w świetle prawa powinny połączyć dwie ceremonie: ślub humanistyczny i cywilny.

Magiczna ceremonia
Dla humanistów najważniejszy jest człowiek i jego wnętrze. Ceremonia zaślubin powinna być  więc skoncentrowana na człowieku, jego uczuciach, emocjach i myślach. Będąca w centrum uwagi Młoda Para przekazuje otoczeniu stan swojego ducha, wyznawane wartości i uczucia, którymi chce podzielić się ze światem.
Humaniści wierzą w ludzki potencjał twórczy. Każda uroczystość ma indywidualny, nieszablonowy charakter. To Narzeczeni przygotowują słowa przysięgi małżeńskiej i mają wpływ na przebieg ceremonii. Śluby humanistyczne są dla Par, które poszukują w niej głębi, chcąc wyrazić swoje poczucie piękna, poglądy oraz indywidualność.
Ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu i scenerii. Wszystko zależy od kreatywności Młodej Pary. Fragment ulubionej książki, wiersz, wspólny taniec czy kilka taktów utworu muzycznego – to wszystko wprowadzi niepowtarzalny klimat i pozwoli zebranym gościom dotknąć uczuć i emocji, którymi chcą się podzielić z nimi Państwo Młodzi.

fot. Together Forever

fot. Together Forever

Zgodnie z prawem
Ta ceremonia jest dla każdego, kto chce nieszablonowo wyrazić własne JA oraz podzielić się swoimi uczuciami w sposób indywidualny i zrozumiały tylko dla siebie. Jest to ślub dla osób nieznoszących schematów i banalnego myślenia, które nie utożsamiają przysięgi małżeńskiej z żadną religią. Chcą jednak, żeby ten dzień był taki, jak sobie wymarzyli.
Pamiętajmy, że w Polsce  ślub humanistyczny ma znaczenie wyłącznie społeczne i nie rodzi skutków prawnych. Gdy więc decydujemy się na ceremoniał humanistyczny i chcemy, aby  nasze małżeństwo nabrało mocy prawnej, musimy wziąć także ślub cywilny.
Czy zwyczaj ten przyjmie się w Polsce? Czas pokaże. Dla jednych może być on tylko fanaberią, drudzy w ogóle nie nazwą go ślubem. Inni będą zachwyceni klimatem uroczystości, na której dwoje ludzi wyznaje sobie miłość we właściwy tylko im sposób, gdzie słowa i uczucia płyną z głębi serca, a nie są tylko formułką powtarzaną od lat.

Marta Grzegorzewska
Together Forever
Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 3 (31) 2013

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: