Rozchwytywany karykaturzysta

Wyobraźcie sobie, że na waszym przyjęciu weselnym pojawia się gość, który nie jest ani waszym znajomym ani rodziną. Siada przy stole i zaczyna rysować. Gościom podaje ich podobizny w prezencie. Czy tak jak my uważacie, że to doskonała „atrakcja” przyjęcia? Rozmawiamy ze Szczepanem Sadurskim – najszybszym karykaturzystą świata.

Uchodzisz za jednego z najszybszych karykaturzystów świata. W jakich zawodach brałeś udział?

Rysowałem podczas cyklu imprez zamkniętych w Nowym Jorku, pisała o tym miejscowa prasa. Informacja poszła w świat i teraz niektórzy piszą, że jestem wręcz najszybszy. Nie dyskutuję na ten temat, tym niemniej z upływającym czasem też nikt nie dyskutuje. Średnio 100 sekund na jeden dowcipny portret to u mnie nie rekord, ale norma.

Dlatego coraz częściej jesteś zapraszany na różne imprezy.

Przez ostatnie dziesięć lat było to pewnie pół tysiąca eventów, czyli 50 tysięcy karykatur. To przekłada się nawet na 20 imprez miesięcznie. Czasem, żeby zdążyć na kolejną, muszę lecieć samolotem. A ponieważ od zawsze lubię rysować oraz podróżować, połączyłem te dwie sprawy.

Czy karykaturzysta, którego cenią na świecie, jest zapraszany do telewizji, ilustruje książki, rysuje do reklam – nie wstydzi się rysować na weselach?

Początkowo trochę mnie to krępowało. Ale tam panuje rodzinna atmosfera i szybko staję się jej integralną częścią. Na weselu każdy chce się dobrze bawić, a dobrej klasy karykaturzysta na pewno w tym pomaga. I jeszcze zostaje do nim sympatyczna karykatura.

Kiedy zgłosić się do ciebie, aby mieć pewność, że swoim talentem uświetnisz wesele?

Im wcześniej tym lepiej. Pierwsze rezerwacje zaczynają się na ponad półtora roku przez terminem, potem szybko kalendarz się zapełnia. Klientów głównie interesują soboty, więc wielokrotnie muszę odmawiać.

Kto zaprasza karykaturzystę na wesele?

Osoby, którym naprawdę zależy na dobrej zabawie gości i oryginalnej atrakcji. Najczęściej dzwoni do mnie sama Para Młoda albo rodzice młodych. Ale czasem karykaturzysta jest „prezentem” od jednego z gości.

Jedną z najważniejszych spraw dla osoby, która chce zaprosić karykaturzystę jest wysokość honorarium. Pewnie jesteś drogi?

Ci, którzy mnie zapraszają twierdzą, że kwota jest rozsądna i stać na to organizatorów przeciętnego wesela. Jednak wszystko jest względne. Dla wielu każda dodatkowa kwota, która trzeba wydać na wesele, jest zbędnym wydatkiem.

Jak najłatwiej cię znaleźć?

Informacje na mój temat są na setkach stron internetowych, ale najczęściej klienci znajdują mnie na Karykatury.com.

http://karykatury.com

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: