Precz z tradycją! Nietypowy ślub

W lesie, w jaskini, na wodzie, pod wodą, pod ziemią, w centrum handlowym, na Kasprowym Wierchu czy w powietrzu. Ewentualnie „garden version” w stylu zachodnim. Niektórym nie wystarcza Urząd Stanu Cywilnego, ani najwspanialsza świątynia. Chcą podkreślić wyjątkowość dnia i charakter związku.

Negocjacje

Początek to standard – kompletowanie potrzebnych dokumentów. Następnie niezbędna jest rozmowa z urzędnikiem, czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia nietypowych zaślubin. Najlepiej (prawdopodobnie będzie to konieczne) umówić się z kierownikiem USC, któremu osobiście wytłumaczycie swój pomysł oraz przedstawicie prośbę w oficjalnym piśmie.

Fot. Mariola Suder MAGINEO

Fot. Mariola Suder MAGINEO

Zastanówcie się nad argumentami. Nie ma gwarancji, że  uzyskacie zgodę. Czasami ślubów zaplanowanych na jeden dzień jest zbyt dużo i zwyczajnie nie ma możliwości, aby oddelegować urzędnika, lub skutki prawne zawarcia związku w niestandardowych okolicznościach nie są sprecyzowane. Zdecydowanie warto podjąć próbę. Niczego nie tracicie, a wasza radość z sukcesu będzie ogromna.

Fot. Marek Koteras

Fot. Marek Koteras

Gdy już się uda

Każdą przestrzeń można zaadaptować do warunków ślubnych. Wystarczy ściśle przestrzegać wskazówek wytyczonych przez Urząd Stanu Cywilnego. Zazwyczaj nie wolno zapomnieć o godle, odpowiednio zawieszonym lub postawionym, i miejscu, gdzie będzie podpisywany akt małżeństwa.

Zminimalizujcie czas, jaki urzędnik będzie musiał poświęcić na udzielenie nietypowego ślubu. Jeśli tylko macie taką możliwość, postarajcie się zorganizować mu dojazd. To także jeden z argumentów pomocnych w negocjacjach o udzielenie zgody na nietypowy ślub.

Fot. Piotr Marek

Fot. Piotr Marek

Za granicą

Może połączenie uroczystości z podróżą poślubną? Ten wariant często okazuje się tańszy niż ślub i wesele w Polsce. W utrzymanych w wymogach lokalnej kultury zaślubinach uczestniczą jedynie najbliżsi.

Z rodzimego USC powinniście uzyskać stosowne zaświadczenie umożliwiające zawarcie małżeństwa za granicą, a po powrocie należy oficjalnie potwierdzić zmianę stanu cywilnego. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Możliwość zagranicznego ślubu proponuje już wiele wyspecjalizowanych biur podróży.

A jeśli jednak się nie uda? Tradycyjny ślub także daje wachlarz możliwości do zaakcentowania waszych zainteresowań. Czasami jeden dobrze przemyślany detal zrobi większe wrażenie niż zapierająca dech w piersiach sceneria.

 Marta Przywała

Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 4 (32) 2013/2014

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: