Perfekcyjną druhną być…

Ślub to jedno z najważniejszych w życiu przeżyć, nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla towarzyszących im najbliższych osób. Mowa tutaj jednak nie tylko o bliskiej rodzinie, ale także przyjaciołach, którzy najczęściej pełnią rolę świadków, druhen czy drużb.

Kiedy zostaniesz poproszona o to, by pełnić tę zaszczytną rolę i emocje opadną, musisz jednak uświadomić sobie, że wraz z zaszczytem spadnie na Ciebie także całkiem niemało obowiązków.

Świadkowa czy druhna – oto jest pytanie

W polskiej tradycji od zawsze do ślubu potrzebni byli świadkowie. To właśnie oni poświadczali własnymi podpisami zawarcie związku, a dodatkowo pomagali także w organizacji przyjęcia. Do roli świadka od zawsze należała opieka nad alkoholem, świadkowa natomiast pomagała Pannie Młodej w przygotowaniach.

Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa&Szymon Nykiel

Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa&Szymon Nykiel

Dziś jednak kwestie te wyglądają nieco inaczej. Nowoczesne wzorce, które docierają do nas z zachodu chętnie adaptowane są przez Pary Młode. Oznacza to, że coraz częściej oprócz świadkowej Pannie Młodej towarzyszą druhny. To właśnie one przejąć mogą od świadkowej część obowiązków i stać się jej grupą do zadań specjalnych. Co będzie leżało w zakresie ich obowiązków jest już kwestią do ustalenia. Ich liczba również zależna jest tylko i wyłącznie od Państwa Młodych.

  • Przed ślubem przejmują one obowiązki związane z listą prezentów.
  • Ponadto powinny być do dyspozycji gości i odpowiadać na ich pytania m.in. informować jak dojechać na miejsce przyjęcia.
  • Dodatkowo zajmują się:
    • organizacją wieczoru panieńskiego,
    • pomocą w doborze sukni ślubnej, fryzury czy dodatków.
  • Na samej uroczystości służą Pannie Młodej pomocą w poprawkach makijażu, trzymają bukiet i tren czy dbają o dobrą zabawę każdego z gości.
  • Czasami ich obowiązki nie kończą się tuż po przyjęciu. Mogą bowiem zostać poproszone na przykład o czuwanie nad płatnością za catering podczas kiedy Para Młoda cieszy się już swoim miesiącem miodowym.
Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa&Szymon Nykiel

Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa&Szymon Nykiel

 Moda ślubna – nie tylko dla Pary Młodej

Druhny oraz świadkowa powinny być rozpoznawalne dla gości wesela. Dlatego właśnie zazwyczaj ich strój, a nawet fryzura czy makijaż są ujednolicone lub bardzo podobne. Ze względu na to, że każda z nich może mieć inną sylwetkę czy typ urody dopuszcza się jednak drobne modyfikacje w stylizacji każdej z nich. Najczęściej ich strój składa się z sukienek w tym samym kolorze lub kroju.

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Ze względu na różne sylwetki można zdecydować się na różne długości, kształty dekoltu czy lekkie modyfikacje w obrębie talii czy rękawów. Najczęściej jednak druhny ubrane są w sukienki ołówkowe, zwane również etui, które na każdej sylwetce wyglądają dobrze, są więc bezpiecznym wyborem i nie krzywdzą żadnej z przyjaciółek – każda bowiem, jak wiadomo, chce wyglądać jak najlepiej.

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Sukienki etui/Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

W kwestii kolorów wybór również nie jest łatwy. Zazwyczaj jednak określony jest przez charakter uroczystości i miejsce, w jakim się ona odbywa. Wesela organizowane latem są doskonałym tłem dla pasteli takich jak błękit, brzoskwinia, rozbielony róż czy słoneczna żółć, te zimowe lub jesienne wymagają raczej nieco ciemniejszych i bardziej nasyconych barw: szmaragdowych zieleni, granatów czy kobaltów.

Sukienki w palecie barw na letnie wesele/Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Sukienki na zimowe wesele w ciemniejszych odcieniach/Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Ważne jest również, o jakiej porze dnia planowane są zaślubiny. Jeśli ślub odbywa się w dzień druhny powinny ubrane być w jasne sukienki, jeśli natomiast przyjęcie planowane jest na wieczór, pora sama wymusza ciemniejsze kolory i bardziej wieczorowy charakter stroju. Jeżeli goście przyjmowani są w ogrodzie bardzo ciekawym krokiem będzie wybranie kolorów ziemi lub dodanie do stroju żywych kwiatów.

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

Fot. Mat. Prasowe Zalando.pl

W przypadku bardzo wytwornego i oficjalnego przyjęcia pełnienie roli druhny nie zwalnia żadnej z pań z przestrzegania dress code’u. Często druhny nie są ubrane w identyczne sukienki, a jedynie w takie, które występują w tym samym bądź podobnym kolorze. Zdarza się również, że motywem przewodnim ich stroju są identyczne dodatki – te bowiem prościej jest dobrać do indywidualnej kreacji. Mogą to być buty, broszki lub inna biżuteria, a nawet bardzo modne fascynatory.

Fot. Mat. Prasowe Expose Akcesoria

Fot. Mat. Prasowe Expose Akcesoria

Niezależnie jednak od tego jakie stylizacje zostaną wybrane, zazwyczaj nawiązują one do stroju Panny Młodej i subtelnie ją dopełniają, nie kopiując jednak lub przekrzykując. To przecież ona w tym dniu jest najważniejsza, druhny są dla niej jedynie pomocą i, można by rzec, dodatkiem. W przypadku fryzur czy makijażu panuje większa dowolność. Jeśli stylizacje druhen są takie same, zrezygnować można z takiego samego upięcia. Dobrze jest jednak, jeśli fryzura i makijaż zostaną utrzymane w tym samym stylu. Jeżeli natomiast stroje nieco się od siebie różnią można pokusić się o takie same upięcia czy uczesania, dodatkowo z taką samą ozdobą, na przykład wpiętym w kok kwiatem.

Fot. Patryk Tomaszewski/Magazyn Wesele

Fot. Patryk Tomaszewski/Magazyn Wesele

Opracowanie: Aleksandra Sibistowicz-Krzyżok i Paulina Stępień

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: