Dobieramy menu weselne

Przyjęcie weselne to chyba najważniejszy element każdego wesela. Na co zwrócić uwagę w lokalu, czego dopilnować? Jak dobrać menu, aby zadowolić gusta zaproszonych gości? Jest wiele pytań, które towarzyszą Młodej Parze podczas przygotowań weselnych.

Zacznijmy od stołu

Pierwsze wrażenie ma kolosalne znaczenie. Wygląd stołu weselnego, jego przygotowanie i dekoracja ma w tym szczególny udział. Jakie zasady obowiązują podczas profesjonalnego przygotowania weselnego stołu? Należy pamiętać, że przed każdym gościem w dobrym guście jest położenie serwetki wykonanej z materiału. Taka sama podłużna powinna znaleźć się na środku stołu. Serwetki mogą być prostokątne (45 x35 cm) lub okrągłe (średnica 40 cm). Na nich ustawiamy talerze i kładziemy sztućce. Kieliszki i talerzyk na pieczywo z zasady są poza serwetką.

Fot. Ewa Lena Brzozowska

Fot. Ewa Lena Brzozowska

Fot. Dawid Markiewicz

Fot. Dawid Markiewicz

Inny sposób na nakrycie stołu to wykorzystanie białego lub kolorowego obrusa którego brzegi powinny sięgać ze wszystkich stron długość ok. 20-30 cm. Dopełnienie stanowią serwetki, które kładziemy na talerzu przeznaczonym na przystawkę lub obok talerza podstawowego, z jego lewej strony. Serwetki składamy w kwadraty, prostokąty czy trójkąty i zawsze kładziemy płasko.

Fot. Mat. Prasowe Pałac Lasotów

Fot. Mat. Prasowe Pałac Lasotów

Fot. Ewa Lena Brzozowska

Fot. Ewa Lena Brzozowska

Dla każdego gościa stawiamy na stole talerz zwany podstawowym, który znajduje się na stole aż do podania deseru. Wszystkie talerze podstawowe ustawiamy w jednakowej odległości od siebie, aby goście mogli wygodnie siedzieć i nie przeszkadzać sobie wzajemnie.

Napoje podajemy w odpowiednio dobranych kieliszkach i szklankach, które, dobrze zharmonizowane z innymi elementami nakrycia, podnoszą również estetyczny wygląd stołu. Liczba kieliszków i szklanek zależna jest od napojów, przy czym konsekwentnie trzymamy się zasady: dla każdego napoju jest przeznaczony oddzielny rodzaj szkła. Kieliszki ustawia się nieco z prawej strony, powyżej talerza podstawowego, szeregując je według kolejności użycia. Nieco oddzielnie stoi szklanka (bądź kieliszek), przeznaczona na schłodzoną wodę mineralną. Jeśli do przystawki podamy wódkę, kieliszek ten znajdzie się jako pierwszy od prawej strony, drugie miejsce zajmie kieliszek do białego, a trzecie – do czerwonego wina. Kieliszek do szampana lub wina deserowego będzie ostatnim w rzędzie kieliszków.

Fot. Mat. Prasowe PERFECT MOMENTS.PL/ Fot. Sebastian Ścigalski

Fot. Mat. Prasowe PERFECT MOMENTS.PL/ Fot. Sebastian Ścigalski

Fot. Mat. Prasowe Czarny Potok

Fot. Mat. Prasowe Czarny Potok

Noże, widelce i łyżki umieszczamy w kolejności ich użycia, poczynając od zewnątrz w kierunku talerza. Z lewej strony leżą widelce, z prawej – noże. Łyżka do zupy, jeśli od niej rozpoczyna się posiłek, leży z prawej strony, najdalej od talerza. Wszystkie noże ułożone są ostrzem skierowanym w lewą stronę, a więc w kierunku talerza, a widelec i łyżka grzbietami w dół. U góry talerzy, równolegle do krawędzi stołu, kładziemy sztućce do deseru.

Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa & Szymon Nykiel

Fot. LMFOTO.PL Łukasz Topa & Szymon Nykiel

Fot. Mat. Prasowe Hotel Warszawianka

Fot. Mat. Prasowe Hotel Warszawianka

Dobór dań. Jak nie popełnić kulinarnego faux pas?

Ustalenie menu rozpoczynamy od dania głównego, którym jest najczęściej danie mięsne. Od tego zależą inne elementy posiłku. Jeśli wybrane danie głównie jest bardzo sycące, zrezygnujemy z przystawki, dobierzemy lekki deser. Jeśli zaś danie jest dość lekkie, dobierzemy przystawkę i deser o większej kaloryczności. Układając menu, dążymy do tego, aby było zharmonizowane – nie może się składać tylko z dań ciężkich ani też tylko z lekkich.

Fot. Mat. Prasowe W Starej Kuchni

Fot. Mat. Prasowe W Starej Kuchni

Fot. Mat. Prasowe Pałac Lasotów

Fot. Mat. Prasowe Pałac Lasotów

Różnorodność posiłków

Jednakże menu powinno się także odznaczać różnorodnością. Zasada ta zostałaby naruszona, gdyby podano w czasie jednego posiłku na przykład dwa dania rybne albo dwa dania z mięsa. Ta sama reguła dotyczy dodatków..

Po ustaleniu menu analizujemy jeszcze całość, biorąc za punkt wyjścia następujące kryteria: gorące – zimne, gotowane – smażone, mocno przyprawione –  łagodne, jasne – ciemne. Takie spojrzenie umożliwi wyciągnięcie ostatecznego wniosku: czy menu jest ułożone dobrze, czy też wymaga pewnych zmian lub tylko nieznacznych korekt. Nie trzeba przypominać, że prawidłowo ułożone menu ma wpływ na przebieg przyjęcia i nastrój, wyraża nasz stosunek do zaproszonych gości.

 Karina Komorowska & Katarzyna Czerny

Perfect Moments, www.perfectmoments.pl

Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 1 (33) 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: