Dlaczego na Julii Helcel powinny wzorować się współczesne Panny Młode?

3 marca 2016 roku w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbyła się promocja książki Bogny Wernichowskiej „Opowieści z pierścionkiem i welonem” (Arcana 2016).

Felietonistka „Magazynu WESELE” z pasją opowiadała m.in. o ślubie Kazimierza IV Jagiellończyka z Elżbietą Rakuszanką z Habsburgów, która w przyszłości miała zyskać zaszczytny tytuł Matki Królów. Mimo, iż Elżbieta nie grzeszyła urodą – kręgosłup w kształcie litery S, wyłupiaste oczy, górne siekacze wystawały spomiędzy warg, królowa urodziła trzynaścioro dzieci. Wśród sześciu synów, aż czterech zostało królami Polski (Władysław, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary).

Fot. Justyna Abdank-Kozubska

Fot. Justyna Abdank-Kozubska

Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać fascynujących opowieści o Bonie Sworzy, żonie Zygmunta Starego) czy Marynie Mniszchównej, która z córki wojewody sandomierskiego stała się carycą Rosji (1608-1610). Opowieści o weselnych uroczystościach przeplatały krótkie wstawki muzyczne w wykonaniu Danieli Fąfary.

Mat. Prasowe Wydawnictwo Arcana

Mat. Prasowe Wydawnictwo Arcana

Po spotkaniu, w którym uczestniczyło ponad czterdzieści osób Bogna Wernichowska podpisywała książkę, którą można było zakupić w promocyjnej cenie. Autorka udzieliła też mini-wywiadu dla „Magazynu Wesele”, który prezentujemy poniżej.

Pani Bogno, która z kobiet opisanych w książce „Opowieści z pierścionkiem i welonem”  jest pani szczególnie bliska i dlaczego?

Bona Sworza, ponieważ miała wspaniałe wesele i była pierwszą polską królową z prawdziwą indywidualnością i intelektem. Zainteresowanych opisem ślubnych uroczystości odsyłam do książki.

Gdyby miała Pani wskazać jedną z opisanych w książce Panien Młodych, która mogłaby stać się dla współczesnych kobiet wzorem do naśladowania to kto by to był?

Julia Helcel, po mężu Hallerowa. Wyszła za mąż z miłości, ale rozsądnie. Cezary Haller był od niej młodszy, kochał ją nad życie, a i ona odwzajemniała to uczucie. Ponadto Julia miała takie cechy jak: umiejętność znalezienia się w życiu, rozumiała potrzeby społeczne, a także potrafiła  w rozsądny sposób zarządzać rodzinną fortuną. Jestem przekona, że współczesne kobiety mogłyby się od niej wiele nauczyć.

Justyna Abdank-Kozubska

Bogna Wernichowska – absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, krakowska dziennikarka, autorka kilkunastu książek o tematyce historyczno-obyczajowej. Pasjonują ją „rzeczy dawne” i wszystko, co niezwykłe i tajemnicze. W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej. Napisała m.in.: „Duchy polskie, czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach” (z Maciejem Kozłowskim), „Opowieści niesamowite”, „Skarbczyk imion współczesnych”, „Kraków. Miejsca spełnionych życzeń”, „Opowieści polskich dworów”.

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: