DJ czy zespół muzyczny?

Jeśli planujecie wesele, to znaczy, że przed wami prędzej czy później pojawi się tytułowy dylemat. Pamiętacie „Cztery wesela i pogrzeb” i rzewnie zawodzącą parę muzyków? Na waszym weselu nie powinno się to zdarzyć.

Jeszcze niedawno nie do wyobrażenia było wesele bez zespołu i muzyki na żywo, dziś coraz częściej młoda para decyduje się na swoją playlistę i DJ-a. Co wybrać, by nie zepsuć sobie wesela? Oto krótki przewodnik.

Przetańczyć całą noc

Niezależnie od tego, czy na waszym weselu o oprawę muzyczną zadba zespół czy DJ, sami wybierzcie repertuar. Koniecznie ustalcie też listę piosenek, których nie chcecie (o ile oczywiście taką macie).

Zazwyczaj weselne towarzystwo jest mieszane, więc należy pamiętać, żeby i muzyka była różnorodna, od hitów ostatniego lata po niezapomniane szlagiery. Zanim zdecydowanie wykreślicie z playlisty disco polo, pamiętajcie, że choć wiele osób deklaruje, że nie lubi tego rodzaju muzyki, właściwie każdy zna kawałek „Jesteś szalona”.

Jeśli wasze wesele to impreza dla znajomych w podobnym wieku, możecie ograniczyć się do ulubionego gatunku muzycznego, choć nawet w tym przypadku rekomendujemy różnorodność.

źródło: unsplash.com

Cała sala śpiewa z nami

Najczęściej przytaczanym argumentem na korzyść zespołu jest niepowtarzalny klimat, który zyskuje wesele dzięki muzyce na żywo, nawet jeśli w repertuarze wykonawców jest ograniczona liczba utworów. Zespół gra, ale także dba o to, jak bawią się goście – czuwając nad przebiegiem wesela, zapraszając gości do tańców, konkursów i zabaw czy organizując oczepiny (jeśli życzą sobie tego państwo młodzi). Kapela może też towarzyszyć młodej parze w innych miejscach, np. podczas błogosławieństwa. Wyjątkowy weselny klimat tworzy nie tylko muzyka, ale i wszystko to, co dzieje się oprócz wykonywania utworów. Nie osiągniemy tego, odtwarzając płyty.

Jeśli o oprawę muzyczną zadba DJ, warto, by przebieg zabawy koordynował wodzirej. Dobry DJ rozwiąże problem muzyki, a dobry wodzirej – zabawy. Ważne, by byli zgrani i umieli razem poprowadzić zabawę.

Plusy i minusy

Jeśli planujecie duże wesele, lepszym wyborem będzie zespół, który zapanuje nad gośćmi i przebiegiem zabawy. Zespół (lub wodzirej) sprawi, że parkiet nie będzie świecił pustkami.

DJ sprawdzi się w małej sali weselnej, na kameralnym przyjęciu lub takim, gdzie większość gości to młodzi ludzie przyzwyczajeni do zabawy w klubach. Nie bójcie się, że DJ przekształci wesele w dyskotekę – wiele zależy od jego intuicji, ale warto ustalić wcześniej preferowany repertuar, możecie także wybrać określony styl zabawy.

Decydującą rolę przy wyborze oprawy muzycznej może odegrać cena usługi. W przypadku DJ jest to od 50 do 150 zł za godzinę pracy. Koszt zespołu w zależności od liczby instrumentów i składu kapeli sięga od 1,5 tys. do nawet 10 tys. zł.

Wybierając kapelę, koniecznie poproście o portfolio. Najlepiej, jeśli są to nagrania z wesel, na których zespół bawił gości. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czego możecie się spodziewać. Pamiętajcie, że dobry zespół może mieć zapełniony kalendarz na ok. dwa lata w przód.

Podpisując umowę, warto zaznaczyć, jakiej muzyki nie chcecie oraz jak długie i jak częste przerwy planuje zespół. Również w sytuacji, gdy nie chcecie, by grano z playbacku, wprowadźcie odpowiedni zapis.

Wesele od innych przyjęć okolicznościowych różni się tym, że… to wasza impreza. Będziecie ją wspominać przez lata i najważniejsze, żebyście to wy się dobrze bawili! Wiadomo, wszystkim i tak nie dogodzicie. Zwłaszcza muzycznie.

 

Anna Piątkowska

www.slubpelenmilosci.pl

Magazyn Wesele 1/49/2018

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: