Przygotowania do ślubu a savoir-vivre

Czas ślubnych przygotowań to niezwykle wyjątkowy okres ze względu na ilość kwestii do omówienia, decyzji do podjęcia, ale przede wszystkim wynika to z faktu, że konsekwencją naszych ustaleń, mają być spełnione marzenia.

Niektórych ślubne przygotowania przyprawiają o zawrót głowy, inni z kolei reagują euforycznie. Bez względu na rodzaj doświadczanych emocji, warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią podjęcie decyzji i być może zapobiegną rodzinnym niesnaskom.

Fot. Manufaktura Ślubów

Fot. Manufaktura Ślubów

Różnice – dawniej i dziś

Pamiętać należy, że ślub jest ceremonią łączącą zakochanych pochodzących z różnych rodzin. Często o rozbieżnych poglądach na wiele spraw, także w temacie ślubu i wesela. Dlatego już na początku przygotowań Para Młoda powinna jasno określić jak wyobraża sobie uroczystość oraz w jakim zakresie oczekuje wsparcia od pozostałych członków rodziny. Zdanie mamy, babci, wujka czy kuzynki nie powinno zaburzyć wizji przyszłych małżonków.

Kolejną kwestią do rozważenia jest odpowiedzialność finansowa za poszczególne elementy uroczystości. Dzisiaj coraz rzadziej zdarza się podział kosztów według poniższego schematu.

Rodzina Panny Młodej – menu weselne, papeteria ślubna, oprawa muzyczna ślubu i wesela, wynagrodzenie fotografa i operatora kamery.

Rodzina Pana Młodego – alkohole, pojazd dla Pary Młodej i transport dla gości.

Obecnie częściej rodziny płacą za uroczystość proporcjonalnie w zależności od ilości gości lub po połowie. Finanse to zawsze delikatna sprawa i często konieczny jest kompromis, ponieważ nie wolno narzucać rodzicom, w jakim stopniu powinni partycypować w kosztach organizacji wesela swoich dzieci.

Fot. Manufaktura Ślubów

Fot. Manufaktura Ślubów

Właściwe zaproszenie

Kolejnym etapem, na którym bezwzględnie powinno się przestrzegać etykiety, to forma zapraszania gości. W dobrym tonie jest wręczenie zaproszeń osobiście. Jeśli nie ma takiej możliwości, to najpierw należy przekazać zaproszenie telefonicznie – wyjaśniając powody, dla których nie jest możliwe spotkanie i dopiero potem wysłać je listem. Przy czym osoby niebędące w związkach małżeńskich bezwzględnie należy zapraszać z osobami towarzyszącymi.

Coraz częściej Pary Młode decydują się na wysłanie save the date – krótkiej informacji o wyznaczonej dacie ślubu. Daje to gościom możliwość zaplanowania obecności na uroczystości z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a Parze Młodej oszczędzi rozczarowań z powodu nieobecności zaproszonych.

Fot. Manufaktura Ślubów

Fot. Manufaktura Ślubów

Najbliżsi jak najbliżej

Jeśli już goście potwierdzili przybycie, należy zastanowić się nad planem ich usadzenia, który konstruowany jest według określonych zasad. Najbliższa rodzina czyli rodzice, dziadkowie, chrzestni, rodzeństwo siedzą najbliżej Pary Młodej, a w dalszej odległości kolejni członkowie rodziny i znajomi. Oczywiście, wszyscy goście są tak samo ważni, ale niektórym należy się szczególny szacunek, który podkreślamy miejscem przy stole weselnym.

W przypadku powierzenia organizacji uroczystości profesjonalnej agencji ślubnej, Para Młoda może być pewna, że konsultantki będą nadzorować i koordynować wszystkie przygotowania. Szczególną uwagę zwracając na zasady savoir-vivre,dzięki którym pozytywne wspomnienia o ślubie i weselu na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Marta Jasińska

Manufaktura Ślubów Wedding Planners

Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 2 (34) 2014

 

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: