Zew Sahary – Tunezja

Tunezja to państwo, które cieszy się dużą popularnością wśród Polaków wybierających miejsce na wczasy, a główne skojarzenia z tym krajem to luksusowe kurorty i piękne plaże. W rzeczywistości kraina ta oferuje nam dużo więcej atrakcji i, mimo niedużej odległości od Polski, egzotyczny klimat i kulturę.

Turystyczny raj
Tunezja leży na najbardziej wysuniętym na północ skrawku Afryki, który od północy              i wschodu otula Morze Śródziemne, tworząc długą linię brzegową z przepięknymi plażami. Pomimo położenia na kontynencie afrykańskim klimat w tym kraju podobny jest do europejskiego. Afrykańskie upały panują tu tylko w sezonie, potem słupek rtęci stopniowo się obniża, ale kąpieli słonecznych można zażywać jeszcze we wrześniu czy październiku. Najprzyjemniejsza temperatura na wczasy w Tunezji panuje poza sezonem – w czerwcu i we wrześniu. Wtedy też możemy się spodziewać mniejszego tłumu turystów.

fot. Justyna Abdank-Kozubska

fot. Justyna Abdank-Kozubska

Jednym z najpopularniejszych tunezyjskich kurortów wypoczynkowych jest Susa (fr. Sousse), miejsce słynące z szerokich piaszczystych plaż, gdzie wzdłuż linii brzegowej ciągną się niezliczone hotele. Całe miasto nastawione jest przede wszystkim na turystykę. Osoby lubiące penetrować historyczne zakątki odwiedzanych miejsc znajdą tu zabytki warte obejrzenia. Medyna, stara dzielnica, kryje za swoimi murami, sięgającymi w najwyższych punktach ośmiu metrów, plątaninę wąskich uliczek oraz tradycyjny arabski targ – suk.   Obok medyny stoi ribat, czyli muzułmański klasztor obronny z wieżą strażniczą, zbudowany prawdopodobnie w 787 roku. Z baszty rozciąga się piękny widok na miasto i Wielki Meczet  z IX wieku.

fot. Justyna Abdank-Kozubska

fot. Justyna Abdank-Kozubska

„Na straganie w dzień targowy…”
Suk w Tunezji znajduje się zazwyczaj w centrum miasta, a sklepy na nim są rozmieszczone według branż. Na wczasach w Tunezji warto kupować wyroby ze skóry i ceramikę. Inną typową pamiątką jest fajka wodna, czyli popularna w Tunezji szisza. Natomiast zapalonym ornitologom suk oferuje piękne, fikuśne klatki dla ptaków w atrakcyjnych cenach, dużo niższych niż w Polsce. Tunezyjskie targowiska zawsze mienią się kolorami, a w powietrzu unosi się aromat przypraw, które także mogą być praktycznym upominkiem dla bliskich. Piękne są też tkane ręcznie chusty w rozmaite wzory. Uwaga! Tutaj nie tylko można, ale nawet trzeba się targować.

fot. Justyna Abdank-Kozubska

fot. Justyna Abdank-Kozubska

Szlakiem karawan i… Luke’a Skywalkera
Jednak aby zwiedzić prawdziwą Tunezję, trzeba się oddalić od nadmorskich kurortów. W tym kraju jest co oglądać – od śladów panowania Rzymian i Fenicjan, po pustynię oraz zielone lasy. Będąc na wczasach w Tunezji, warto się wybrać na Saharę. Przemierzanie pustyni na grzbiecie wielbłąda to ciekawa przygoda z wieloma atrakcjami…

fot. Justyna Abdank-Kozubska

fot. Justyna Abdank-Kozubska

Monika Derewecka
Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 2 (30) 2013

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: