WEDDING PLANNER

No i stało się. Do ślubu coraz mniej czasu! Teraz można już zacząć wielkie odliczanie. Tylko… od czego tu zacząć? Nasz harmonogram przygotowań ślubnych pomoże Wam, krok po kroku, zorganizować całą uroczystość. Każda Para Młoda powinna go zmodyfikować i rozbudować zgodnie ze swoimi potrzebami. Chronologicznie ułożony plan to podstawa Waszych działań.

.

Bożena Giszter

.

 

Najwcześniej

Pierwszą kwestią, którą powinniście rozstrzygnąć, jest data ślubu oraz rodzaj ceremonii (czy będzie to ślub kościelny, czy cywilny, a może humanistyczny). Musicie również określić budżet, jaki jesteście w stanie przeznaczyć na ślub i wesele. Na tym etapie warto uzgodnić, czy część kosztów wesela poniosą rodzice. Ważna też jest liczba gości. To pomoże Wam w znalezieniu sali weselnej. Na lokal czeka się nawet dwa lata!

.

12 miesięcy przed ślubem

Wybierzcie urząd lub parafię. Jeśli ślub planujecie stricte w sezonie ślubnym, tym bardziej się pospieszcie, zwłaszcza jeśli zdecydowaliście się na kościół często wybierany przez Pary Młode. Zastanówcie się też nad motywem przewodnim imprezy i dekoracją sali. W ciągu ostatnich kilku sezonów rządzi styl rustykalny. Na tym etapie przygotowań wybierzcie i zarezerwujcie termin u fotografa i kamerzysty. Sprawdźcie, jaką mają opinię, oraz zapoznajcie się z próbkami ich prac. Zarezerwujcie termin u DJ’a lub postawcie na zespół. Rok przed ślubem to idealny moment, aby zamówić też te usługi, na których po prostu najbardziej Wam zależy.

.

Lista gości

Kolejny krok to sporządzenie listy gości. Z takim wyprzedzeniem są w stanie zarezerwować sobie ten dzień tylko dla Was. Lista pozwoli też na sprecyzowanie cateringu oraz ułożenie miejsc. Może warto pomyśleć o kąciku zabaw dla najmłodszych? Niektóre pary nie przewidują obecności dzieci na uroczystości, uznając, że jest to ceremonia dla dorosłych. Zaproszeni goście powinni to uszanować. Alternatywą jest zatrudnienie animatorki na czas wesela. To odciążenie i spokój dla rodziców, a przy tym świetna zabawa dla dzieci. Animatorki mają plany zabaw dla dzieci w każdym wieku, mnóstwo fajnych gadżetów, wiele cierpliwości i czasu, więc to naprawdę dobra decyzja.

.

8 miesięcy przed planowanym ślubem i weselem

To moment na decyzję, kto zostanie Waszym świadkiem. Najbliższa rodzina czy ktoś z grona przyjaciół? Pamiętajcie, że to ważna decyzja. Jeśli Wasza ceremonia będzie miała oprawę muzyczną, to najlepszy moment, aby wybrać odpowiednie osoby. Dużą popularnością cieszą się skrzypaczki, które w trakcie mszy w kościele grają wspólnie z organistą. Stwarza to

niesamowite wrażenie. Porozmawiajcie także z proboszczem parafii o naukach przedmałżeńskich. Wybierzcie firmę, która zajmie się dekoracją wybranych przez Was miejsc, np. sali, kościoła, samochodu. Pamiętajcie o swoim bukiecie i butonierce, które należy zamówić w kwiaciarni, a także o wyborze samochodu do ślubu. Jeśli nie będzie to wasz prywatny pojazd, zadbajcie o to już teraz. Komisy samochodowe mają wielu klientów, a terminy bywają odległe. Droga Panno Młoda! Osiem miesięcy przed planowaną datą ślubu i weselem to idealny czas, abyś zapisała się do makijażystki i fryzjera. Zacznijcie rozglądać się za suknią i garniturem. Wszystkie przymiarki będą trwać do ostatnich dni przed uroczystością.

.

6 miesięcy

Zamówcie swój wymarzony tort oraz obrączki. Nie ma sensu czekać na ostatnią chwilę. Jeśli wybieracie się w daleką podróż poślubną, pomyślcie o paszportach i szczepieniach. Z drobnych rzeczy organizacyjnych zostaną Wam jeszcze winietki, menu i zaproszenia.

.

5 miesięcy

Jeśli na Waszym ślubie i weselu będą druhny i drużbowie, pomyślcie o odpowiedniej stylizacji. Pięć miesięcy przed ślubem to idealny moment. A co z gośćmi? W szczególności tymi przyjezdnymi? Dobrze byłoby zapewnić im transport spod miejsca, gdzie odbędzie się ceremonia zaślubin, do domu weselnego. Jeśli planujecie naukę pierwszego tańca, to pięć miesięcy powinno Wam w zupełności wystarczyć. Zapiszcie się na kurs i wybierzcie utwór. Pomyślcie także o wszystkich piosenkach, które chcielibyście usłyszeć na Waszym weselnym przyjęciu.

.

3 miesiące przed ślubem to idealny moment, aby:
  • zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, których część ważna jest właśnie przez ten okres,
  • dopełnić formalności w urzędzie stanu cywilnego oraz w kościele,
  • pomyśleć nad prezentem dla rodziców, który będzie formą podziękowania,
  • zastanowić się, czy chcecie od gości kwiaty; warto poprosić w zamian np. o rzeczy dla schroniska lub na inny charytatywny cel.

.

2 miesiące

Czas na doprecyzowanie kościelnych dekoracji, jak też tych ozdabiających salę i samochód oraz wybranie bukietu, butonierek dla Pana Młodego i dla świadka. I zamówienie ciasta, chleba powitalnego, napojów, alkoholu oraz określenie smaku i wyglądu tortu oraz candy baru.

.

 Ślub już za miesiąc!

A teraz najbardziej gorący okres:

  • zamknijcie listę gości – wszystkich powinniście mieć już potwierdzonych,
  • Panna Młoda powinna iść na wcześniej umówiony makijaż i fryzurę próbną – idealnie, jeśli makijażystka i fryzjerka są w jednym miejscu,
  • miejcie gotowe stylizacje – Panna Młoda powinna zadbać o sukienkę na poprawiny,
  • odbierzcie obrączki.

.

Na 2 tygodnie przed ślubem warto:
  • przygotować plan dnia ślubu – od samego rana aż do momentu wyjścia z domu. Uwzględnijcie w nim poranny prysznicy, śniadanie, makijaż, fryzurę, odbiór kwiatów. Rozdzielcie niektóre obowiązki wśród najbliższych i omówcie z nimi przebieg wydarzeń,
  • przekazać wszystkim usługodawcom scenariusz dnia ślubu i wesela i upewnić się, że z nim się zapoznali,
  • potwierdzić transport i noclegi dla gości,
  • przeprowadzić ostatnie poprawki Waszych strojów.

.

Tydzień przed ślubem to idealny czas, aby:
  • przygotować niezbędnik Pary Młodej,
  • ustalić szczegóły ceremonii z księdzem,
  • rozstrzygnąć ostatnie wątpliwości co do wyglądu ślubnych dekoracji i potwierdzić ich ostateczną formę,
  • sprawdzić, jaka będzie pogoda, aby przygotować się na każdą ewentualność.

.

Na 2 dni przed ślubem:
  • przygotujcie swoje stroje i dodatki do nich,
  • Panno Młoda, zrób manicure i pedicure,
  • przeprowadźcie próbę ceremonii, doszlifujcie pierwszy taniec,
  • zerknijcie raz jeszcze na plan dnia ślubu i przeanalizujcie, czy wszystko w nim uwzględniliście,
  • potwierdźcie godzinę odbioru kwiatów,
  • dostarczcie na salę plan stołów, winietki, chleb powitalny, alkohol itd.

.

Dzień przed ślubem:

  • upewnijcie się, że wszystkie niezbędne dokumenty macie przygotowane. To bardzo ważne – brak jednego papierka może wszystko zepsuć,
  • przygotujcie obrączki, schowajcie do specjalnego pudełeczka,
  • Panna Młoda powinna przygotować swój ślubny niezbędnik, w którym znajdą się najbardziej potrzebne drobiazgi, produkty, które mogą uratować kryzysową sytuację,
  • jeśli Para Młoda nocuje w hotelu, warto przygotować piżamę, bieliznę i tym podobne artykuły. To zadanie świadkowej Panny Młodej,
  • idźcie wcześniej spać, aby w dniu ślubu być w pełni wypoczętymi.

.

W dniu ślubu:

  • odbierzcie butonierki i wiązanki, dekoracje na samochód; do tego zadania śmiało można oddelegować kogoś bliskiego,
  • zjedzcie porządne śniadanie. To absolutnie kluczowa sprawa – przed Wami ważny i wymagający dzień. Jeśli trudno Wam cokolwiek przełknąć, wypijcie pożywny koktajl.

.

Po ślubie

Po ślubie dopilnujcie wymiany dokumentów, zapłaćcie podwykonawcom i wyślijcie podziękowania dla gości. Spraw do załatwienia po ślubie jest już zdecydowanie mniej niż tych przed ślubem, jednak są one równie istotne. Jedną z nich jest ewentualna zmiana nazwiska i wszystkie formalności, jakie się z tym wiążą. Przeczytajcie, jakie dokumenty trzeba wymienić, gdzie złożyć wnioski i jakie należy zachować terminy.Choć bez wątpienia cała ceremonia wymaga wielu poświęceń i przygotowań, jest to gra warta świeczki. Wspomnienia zostają do końca życia, a uśmiech na twarzy będzie się pojawiał zawsze podczas oglądania zdjęć.

.

.

.

.

Zdjęcie główne: FOT. KAROL NYCZ PHOTOGRAPHY

www.karolnycz.com

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: