ŚLUB Z LAURĄ NA ZANZIBARZE

Na Zanzibar po raz pierwszy przyleciała siedem lat temu, jak każdy z nas – na wakacje z biurem podróży. To była miłość od pierwszego dnia. Tuż przed wylotem, patrząc na błękit oceanu, pomyślała – „muszę tutaj wrócić” i…
tak też się stało. Laura Kuzak Markowska – z zawodu nauczycielka matematyki, z zamiłowania podróżniczka i fotograf. Kilka lat temu porzuciła pracę w zawodzie i wyjechała na stałe na Zanzibar, aby zamieszkać w najwspanialszym miejscu na ziemi. Prowadzi tutaj biuro podróży – organizuje wycieczki, safari w Tanzanii, a od trzech lat również śluby z legalizacją.


Zainteresowanie ślubami za granicą w ciągu ostatnich lat znacznie wrosło, czy zauważa Pani ten trend również na Zanzibarze?

Tak to prawda, w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej par rezygnuje z tradycyjnej ceremonii oraz przyjęcia weselnego w kraju i decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego za granicą. Bardzo często klienci wybierają egzotyczne destynacje, w tym między innymi Zanzibar. Biała piaszczysta plaża z palmami kołyszącymi się na morskiej bryzie, a w tle turkusowy ocean – to wręcz idealna sceneria na wymarzony ślub. Bardzo często klienci decydują się na prostą, romantyczną ceremonię tylko we dwoje, a sam pobyt na Zanzibarze to równocześnie podróż poślubna.

 

Czy taki związek zawarty na Zanzibarze jest uznawany w Polsce? Jakie są formalności z tym związane?
Tak, jak najbardziej. Ślubu udziela lokalny urzędnik państwowy, wcześniej klienci muszą dostarczyć niezbędne dokumenty. W zakresie naszych usług jest legalizacja tanzańskiego certyfikatu w polskiej ambasadzie w Tanzanii. Po powrocie do kraju należy ten certyfikat przetłumaczyć na język polski i zanieść do Urzędu Stanu Cywilnego – na tej podstawie odbywa się legalizacja ślubu w Polsce. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę jest to bardzo proste.

 


To może od początku – co trzeba zrobić, aby wziąć ślub na Zanzibarze? Z jakim wyprzedzeniem należy go zaplanować?

W pierwszej kolejności należy zorganizować sam pobyt. Klienci mogą wykupić kompleksową usługę przelot + pobyt w jednym z biur podróży lub zorganizować sam przelot, a my możemy zaproponować im pobyt w jednym z naszych pensjonatów. Następnie ustalamy datę ślubu oraz rodzaj pakietu ślubnego – możemy zaproponować najprostszy pakiet tzw. Boso na plaży, Pakiet egzotyczny z Masajami, czy np. ślub w stylu Boho. Ustalamy z klientem również zakres usług dodatkowych, takich jak fotograf, fryzjer i wizażystka, tort, kolacja itp. Kolejny etap to zgromadzenie dokumentów ślubnych. Najważniejsze są dokumenty z urzędu: odpis skrócony aktu urodzenia oraz zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego. Te dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski (lub można już w urzędzie poprosić o wielojęzyczne). Jeśli klienci nie mają jakiejś konkretnej daty, to możemy taki ślub zorganizować nawet z miesięcznym lub trzy tygodniowym wyprzedzeniem. Najważniejsze jest dostarczenie wymaganych dokumentów, a także dostępność terminu u urzędnika. Większość naszych klientów planuje ślub mniej więcej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, ale mamy już też rezerwacje na przyszły rok.


Gdzie odbywa się ceremonia, czy są jakieś określone dni lub godziny?
Ceremonie organizujemy na jednej z plaż, głównie na wschodnim wybrzeżu wyspy. Mamy swoje sprawdzone lokalizacje, na ładnych plażach, ale z dala od dużych hoteli. To intymna uroczystość i nie zorganizowanie ślubu na tzw. Sand banku – czyli wyspie z piachu, która wyłania się z oceanu podczas odpływu. Ślub możemy zorganizować dowolnego dnia tygodnia, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Najczęściej organizujemy ślub około godziny 14:00 – 15:00. Wtedy są najładniejsze kolory oceanu oraz najlepsze światło do zdjęć. A przecież te zdjęcia to ważna pamiątka na całe życie!

W jakim języku odbywa się ceremonia?
Ceremonia odbywa się w języku angielskim. Jeśli klienci nie czują się zbyt pewnie w tym języku to możemy zapewnić tłumacza. Istnieje również możliwość wypowiedzenia przysięgi po polsku własnymi słowami. Czasem klienci przygotowują bardzo wzruszającą przysięgę – nie ukrywam, że niejednokrotnie zdarzyło mi się uronić łezkę podczas takiej ceremonii.


Czy na takim ślubie wymagani są świadkowie?
Tak, muszą być obecni świadkowie. Czasem klienci przylatują ze swoimi znajomymi lub rodziną. Najczęściej jednak przyjeżdżają tylko we dwoje i wtedy my zapewniamy świadków. Prosimy o pomoc naszych znajomych lub lokalnych pracowników.


Czy jest możliwe zorganizowanie ślubu kościelnego?

Tak, organizujemy zarówno śluby cywilne jak i kościelne. Ślubu kościelnego udziela lokalny ksiądz katolicki. Ślub może odbyć się w Katedrze w Stone Town, ale ksiądz może odprawić mszę świętą również na plaży. Jako dodatkową opcję można zamówić przykościelny chór gospel. Często zachęcam klientów, aby z niej skorzystali, gdyż msza święta nabiera wtedy zdecydowanie bardziej afrykańskiego charakteru. Taki ślub katolicki to tutaj rzadkość, gdyż zdecydowana większość mieszkańców na wyspie to muzułmanie. Aczkolwiek z uwagi na dość bogatą historię wyspy jest to kraj mocno tolerancyjny w stosunku do innych wyznań.


Czy po ceremonii odbywa się jakieś przyjęcie, kolacja?

W zależności od potrzeb klientów możemy zorganizować zarówno kolację, jak i większe przyjęcie weselne z lokalną muzyką na żywo lub D-Jem. Istnieje też możliwość organizacji prywatnego rejsu na zachód słońca i romantyczną kolacją z owoców morza przygotowywaną na oczach klientów na łodzi. Tak więc opcji mamy wiele.


A na jakie atrakcje mogą liczyć klienci poza samą ceremonią zaślubin? Co warto zobaczyć odwiedzając Zanzibar?

Zanzibar to piękna wyspa, która ma wiele do zaoferowania. Będąc tutaj nie sposób nie odwiedzić chociażby plantacji przypraw, z których od lat słynie wyspa. Rosną tutaj praktycznie wszystkie gatunki przypraw, a także wiele tropikalnych owoców. Można na własne oczy zobaczyć, jak rośnie pieprz, kora cynamonu czy np. ananas. Warto też pospacerować wąskimi uliczkami Stone Town – historycznej części stolicy Zanzibaru, wypić sok świeżo wyciskany z trawy cytrynowej na nocnym markecie Forodhani. Na Zanzibarze mieszkają też małpki, których nie spotka się w żadnym miejscu na świecie – są to gerezy czerwone charakteryzujące się bujną czupryną i futerkiem o charakterystycznym rdzawym kolorze. Miłośnikom wodnych kąpieli polecam snorkeling wśród egzotycznych ryb w pobliżu wyspy Mnemba oraz jedną z najbardziej popularnych wycieczek – Safari Blue.
Te wszystkie atrakcje nasi klienci mogą zobaczyć podczas organizowanych przeze mnie wycieczek fakultatywnych po wyspie – prowadzą je lokalni przewodnicy, którzy dobrze mówią po polsku. Ich zdolności językowe niejednokrotnie zadziwiają naszych klientów.Czy organizujecie też wyjazdy na Safari w Tanzanii?

Tak, jak najbardziej. Ślub na Zanzibarze to w pewnym sensie dwa w jednym – ślub połączony z podróżą poślubną. Dla tych, którzy chcieliby nadać tej podróży poślubnej jeszcze więcej egzotyki i niezapomnianych przeżyć mamy również bogatą ofertę safari w Tanzanii. To wyjątkowa okazja na przeżycie prawdziwej afrykańskiej przygody i spotkania oko w oko ze słoniem, żyrafą a nawet lwem. W zależności od budżetu i czasu mamy do zaoferowania zarówno krótkie 1-2 dniowe safari do pobliskiego parku Selous jak i dłuższe 3-4 dniowe Safari do parków północnych: Serengeti, Tarangire, Ngorongoro. Istnieje również możliwość połączenia safari ze ślubem i zorganizowania ceremonii podczas safari – w środku buszu! A w roli świadka lew. Rzeczywiście brzmi to interesująco.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Laura Kuzak Markowska
www.zanziwedding.com
www.laurazanzibar.pl
e-mail: info@zanziwedding.com

FOT. MICHALDZIKOWSKI.COM

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: