Kopalnia Soli „WIELICZKA” Ślub marzeń w miejscu o ponad 700-letniej historii

Marzycie o niezapomnianym ślubie i weselu? Zorganizujcie je pod ziemią!
Narzeczeni coraz częściej poszukują nietypowych miejsc na ślub i przyjęcie weselne. Nic dziwnego, wszak dzień ślubu jest wyjątkowy i należy zadbać o to, aby zapisał się na zawsze we wspomnieniach. Jeśli właśnie zastanawiacie się jak znaleźć odpowiednie miejsce na ceremonię i czym zaskoczyć gości, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Dowiecie się jakie możliwości w zakresie organizacji ślubów i wesel oferuje istniejąca od ponad siedmiu wieków Kopalnia Soli w Wieliczce i jakie znaczenie ma sól w dniu zaślubin.

Symbolika soli w dniu ślubu

Wybór kopalni soli na miejsce ślubu i wesela to nie tylko ciekawy pomysł na organizację uroczystości, ważny jest również jej wymiar symboliczny. Sól odgrywa ważną rolę w obrzędach weselnych wielu krajów. Już w starożytnym Izraelu podawano ją do spróbowania narzeczonym przy zawieraniu małżeństwa, a Rzymianie o zakochanym człowieku mówili salax, czyli posolony. Według wierzeń ludowych i chrześcijańskich sól to symbol trwałości związku, ale także płodności, zdrowia, gościnności i wierności. Głęboko w tradycji zakorzenione jest witanie młodej pary chlebem i solą. To rytuał, który ma przynieść szczęście, mądrość i dobrobyt. W podziemiach kopalni nabiera on dodatkowego znaczenia. Nowożeńców ze wszystkich stron otacza tutaj sól, która pieczętuje przysięgę małżeńską i bez której nie ma życia.

Udana uroczystość niezależnie od pogody i pory roku

Ślub i przyjęcie wesele w ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów lub na słonecznej plaży to piękna wizja, którą jednak bardzo łatwo może zepsuć nieprzewidywalna aura. W wielickiej kopalni problem kaprysów pogodowych nie istnieje, ponieważ pod ziemią przez cały rok panuje przyjemna temperatura na poziomie 17 – 18°C i nigdy nie pada deszcz. W ostatnich latach zakochani coraz częściej wybierają właśnie kopalnię na ślub i wesele, niezależnie od tego czy planują swoją uroczystość w środku lata, czy też jesienią lub zimą. Kopalnia stała się po prostu modnym miejscem na ślub. Niezaprzeczalnym atutem jest również zdrowy mikroklimat panujący pod ziemią.

Przysięga małżeńska w podziemnej kaplicy

Na ceremonię ślubną możecie wybrać jedną z podziemnych kaplic –kameralną kaplicę św. Jana lub ogromną, bogato zdobioną kaplicę św. Kingi. Kaplica św. Kingi znajduje się 101 metrów pod ziemią i z całą pewnością można powiedzieć, że jest jedną z największych atrakcji w całej kopalni. Zdobią ją wspaniałe żyrandole wykonane z kryształów solnych oraz liczne rzeźby i płaskorzeźby wykute z soli przez górników na przestrzeni niemal 70 lat. Podniosły charakter uroczystości można dodatkowo podkreślić dekoracjami ze świeżych kwiatów, które pięknie komponują się z naturalną szarością soli. Zupełnie odmienny charakter ma kaplica  św. Jana. Jest niewielka, a jej drewniane wyposażenie, zabytkowy ołtarz i piękna polichromia na kolebkowym sklepieniu nadają wnętrzu ciepłego klimatu. W ślubnej mszy świętej 135 metrów pod ziemią może wziąć udział do 40 osób. W podziemiach kopalni można zorganizować także ślub cywilny. Uroczystość odbywa się wówczas w jednej z urokliwych solnych komór.

Przyjęcie weselne ponad 100 metrów pod ziemią

Niewiele na świecie jest par, które przysięgały sobie miłość w tak oryginalnym miejscu jak wykuta w soli kaplica i podejmowały gości na przyjęciu pod ziemią. Możecie dołączyć do tego grona i urządzić wesele w kopalni. Opcji jest tutaj wiele – od kameralnego obiadu w towarzystwie najbliższej rodziny, aż po przyjęcie z tańcami przy muzyce na żywo. Wszystkie sale bankietowe są w pełni wyposażone, profesjonalnie oświetlone, a gości zwozimy do kopalni windą. Na przyjęcia w kręgu kilkunastu osób najlepsza będzie komora Jana Haluszki II położona na III poziomie kopalni. To przytulne wnętrze, harmonijnie łączy nowoczesny wystrój z naturalnym kolorytem solnych ścian. Będziecie tutaj świętować w swobodnej atmosferze.  Jeśli na wesele zamierzacie zaprosić nieco większe grono rodziny i przyjaciół, to takie przyjęcie urządzimy dla was w komorze Jana Haluszki I. Niezwykle klimatyczna, rozświetlona solnymi żyrandolami sala, z solnymi ścianami połyskującymi odcieniami szarości i srebra zachwyci waszych gości. Bawić się może tutaj ponad sto osób. Na duże przyjęcie warto wybrać komorę Warszawa. To największa z sal bankietowych w kopalni, jej powierzchnia użytkowa wynosi aż 680 m². Komora powstała w  XIX wieku, po wyeksploatowaniu z niej w sumie 20 tys. ton soli. Imponująca rozmiarami, nowocześnie zaaranżowana przestrzeń i doskonała akustyka zrobią na gościach naprawdę duże wrażenie.

Smaki kopalni na weselnym stole

Wszystkie dania dla gości weselnych są przygotowywane przez naszych kucharzy w podziemnych kuchniach. Dbamy o smak, estetykę i sposób podania – wiemy, że detale są bardzo ważne i mają wpływ na odczucia gości. Gotujemy ze świeżych składników najlepszej jakości, które są na bieżąco dostarczane pod ziemię.  Propozycje menu ustalamy szczegółowo na etapie przygotowania do imprezy. Jeśli macie swoje pomysły na menu opowiedzcie nam o nich, a nasi szefowie kuchni dołożą starań aby dania pięknie wyglądały i były prawdziwą ucztą dla podniebienia. Chcecie zaskoczyć gości nowymi smakami? Polecamy specjały z kopalni – znakomite nalewki z malin i śliwek leżakujące przez wiele miesięcy głęboko pod ziemią oraz polędwicę wołową poddawaną długiemu procesowi suszenia w komorach solnych.  Serwujemy je na indywidualne zamówienie.

Atrakcje ze szczyptą soli

Tak niezwykłe miejsce jakim jest Kopalnia Soli „Wieliczka” musi zapewniać równie niezwykłe atrakcje. Do takich z pewnością zaliczyć można powitanie Pary Młodej i gości przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą. Istniejąca od 190 lat orkiestra może także uzupełnić oprawę muzyczną waszej mszy ślubnej lub uświetnić wesele krótkim koncertem. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, przeboje filmowe. 

Wśród innych atrakcji dostępnych jedynie w kopalni można wymienić między innymi zwiedzanie Trasy Turystycznej dla gości, ślubną sesję zdjęciową w naturalnych plenerach pod ziemią czy też upominki dla gości wykonane z soli kamiennej.

Chwila na wypoczynek

Po całonocnej zabawie należy zadbać o niezakłócony wypoczynek dla uczestników przyjęcia. Taki zapewnia czterogwiazdkowy Hotel Grand Sal**** położony sercu zabytkowego parku, tuż obok kopalni. W kameralnym hotelu goście mogą skorzystać odpocząć w swobodnej atmosferze, a osoby lubiące aktywność fizyczną z pewnością chętnie wybiorą się na spacer do pobliskiej tężni solankowej.

Jak zorganizować ślub pod ziemią?

Zapraszamy do kontaktu z Działem Organizacji Imprez. Opowiedzcie nam o swoim wymarzonym ślubie i weselu, a my postaramy się aby pozostały niezapomniane. Omówimy szczegóły, przygotujemy kalkulację i zajmiemy się organizacją wydarzenia. Na każdym etapie będzie opiekował się wami nasz pracownik. Gwarantujemy, że wszystkie imprezy organizowane w Kopalni Soli „Wieliczka” oraz w Hotelu Grand Sal**** odbywają się zgodnie z wdrożonymi procedurami bezpieczeństwa sanitarnego. Komfort i bezpieczeństwo naszych gości są dla nas priorytetem. Jeśli chcielibyście obejrzeć podziemne sale i kaplice, zanim podejmiecie decyzję o wyborze miejsca na waszą uroczystość, zapraszamy na wizytę do Wieliczki. Z przyjemnością przedstawimy możliwości kopalni w zakresie organizacji ślubów i wesel, przygotujemy degustację menu.

Szczegółowe informacje o organizacji wydarzeń w Kopalni Soli „Wieliczka” znajdziecie na stronie www.kopalnia.pl/imprezy

Odkryjcie tajemnice udanego ślubu i wesela!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Bajeczny ślub w jednej z podziemnych kaplic, huczne wesele w Kopalni Soli Wieliczka!

.

Kopalnia Soli Wieliczka

Park Kingi 10

32-020 Wieliczka

Dział Organizacji Imprez:

+48 12 278 73 92

+48 12 278 73 72

+48 12 278 73 93

e-mail: imprezy@kopalnia.pl

.

Więcej na: www.kopalnia.pl

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: