Prawdziwa duma… Regionalne dodatki dla Pana Młodego

…to ta, którą odczuwa się, myśląc o swoich korzeniach, możliwościach i osiągnięciach. To świadomość pochodzenia i roli,
którą odgrywa się w życiu. Dlaczego nie być dumnym z samego siebie w dniu własnego ślubu?

W tym szczególnym dniu wszystko jest ważne: uśmiechnięci goście, dobre jedzenie serwowane na weselnych stołach, uroczysta i radosna atmosfera. Jednak bezsprzecznie najważniejsi są Państwo Młodzi. Zdarza się, że narzeczony pochodzi z innego kraju lub jest bardzo przywiązany do swojego regionu i pragnie to zaakcentować. Jak pogodzić klasyczną elegancję z elementami strojów narodowych i etnicznych?

FOT. MAT. PRASOWE EWA JANICKA

Total look!

Ślub jest jedną z niewielu okazji w życiu, kiedy można założyć strój narodowy lub regionalny. Dawniej wkładano go na uroczyste wydarzenia, dlatego może warto podtrzymać tradycję i zaprezentować się jako osoba oryginalna, a zarazem przywiązana do kultury przodków? Uszycie nowego kompletu ubrań w pracowni krawieckiej specjalizującej się w strojach regionalnych jest dobrą (chociaż kosztowną) inwestycją – uświetni on inne uroczystości, takie jak chrzty czy jubileusze, oraz będzie stanowił niepowtarzalną pamiątkę, ponieważ ubranie przekazywane z pokolenia na pokolenie ma dodatkową wartość i znaczenie. W przypadku okrojonego budżetu warto rozważyć dwie opcje: przeszukanie szaf swoich krewnych lub pożyczenie odpowiedniego ubioru od lokalnego zespołu regionalnego.

W nieco gorszej sytuacji są narzeczeni z innych państw. Trudno jest znaleźć wypożyczalnię oryginalnych strojów z najodleglejszych zakątków świata, dlatego nie pozostaje nic innego, jak sprowadzić ubranie lub poprosić bliskich, aby przywieźli je ze sobą. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że w drodze na miejsce wesela zniszczy się lub nie będzie dopasowany. Co więcej, w wielu krajach azjatyckich męski ubiór jest obszerny i bogato zdobiony, a przez to ciężki, co może wywoływać kolejne trudności. Warto jednak zaryzykować, ponieważ zaprezentowanie się w równie niecodziennej stylizacji na pewno wzbudzi zachwyt zaproszonych gości, zwłaszcza pochodzących z innych kręgów kulturowych.

FOT. MAT. PRASOWE ETNOSZAFA

Zazwyczaj stroje regionalne i narodowe są dość niewygodne, a Panowie Młodzi nie chcą tracić czasu na przebieranie się
w trakcie przyjęcia, by móc poczuć się swobodnie. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie pojedynczych elementów tradycyjnych ubiorów i zestawienie ich z garniturem, choć już na wstępie należy zaznaczyć, że nie każdy będzie się dobrze komponował. Optymalnym rozwiązaniem jest dobranie do klasycznej koszuli oraz garniturowych spodni odpowiedniego okrycia wierzchniego (np. norweskiego bunadu lub łemkowskiej huni). Po zakończonej uroczystości zaślubin, toaście oraz obiedzie łatwo zastąpić je marynarką. Warto wcześniej przymierzyć oba rodzaje ubrań i ocenić,
czy zestawienie wygląda harmonijnie. W przypadku kiltu szkockiego Pana Młodego należy zwrócić uwagę na długość
i dopasowanie marynarki, ponieważ często się zdarza, że jest ona zbyt obszerna, co zaburza proporcje sylwetki
(lepiej wówczas postawić na kompletny tradycyjny ubiór albo przynajmniej garnitur z krótszą marynarką). Decydując się na wykorzystanie pojedynczych elementów o etnicznym rodowodzie, należy zachować umiar w dodatkach, aby uniknąć jarmarcznego efektu!

Akcent na akcent

Wiadomo, że gdy chce się stanąć na ślubnym kobiercu, klasyczna elegancja jest najlepszym wyborem. To również

FOT. MAT. PRASOWE FOLKSTAR

rozwiązanie niezwykle praktyczne, ponieważ odpowiednio dobrany garnitur może służyć latami. Decydując się na tę opcję, warto postawić na charakterystyczne detale, które w dyskretny sposób wyrażą to, co ważne dla Pana Młodego. Krawat lub mucha
w barwach narodowych, wzorzysta poszetka, spinki z typowym dla regionu motywem czy chociażby przypinka do butonierki przedstawiająca flagę powinny wystarczyć.
Przy wyborze stroju na ten wyjątkowy dzień najważniejszym kryterium jest to,
aby czuć się elegancko i zarazem komfortowo, a przede wszystkim – aby strój odzwierciedlał to, kim jest Pan Młody!

FOT. MAT. PRASOWE FOLKSTAR

FOT. MAT. PRASOWE ETNOSZAFA

Ekspert radzi: W mundurze do ślubu?

MUNDUR GALOWY MARYNARKI WOJENNEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, MATERIAŁY PRASOWE IWSP SZ.

Zasady noszenia umundurowania przez żołnierzy zostały ściśle unormowane
w obowiązujących aktach prawnych. Zgodnie z nimi, każdy żołnierz podczas uroczystości
czy wystąpień o charakterze prywatnym (w poczet których zalicza się także ślubny kobierzec), może występować w mundurze galowym ze sznurem galowym i czapką rogatywką, jeżeli tylko ma taką potrzebę lub zachodzi taka konieczność. Przepisy nie wskazują, kiedy mundur powinien zostać zmieniony na inny strój, jednakże każde użycie munduru winno odbyć się z poszanowaniem honoru, jaki on reprezentuje. Zastosowanie mają tutaj dodatkowo zasady savoir-vivre oraz znajomość obowiązujących lokalnych zwyczajów, nie wolno dopuścić do sytuacji, które mogłaby honor munduru naruszyć.
Z noszeniem munduru galowego podczas uroczystości ślubnej związana jest tradycja szpaleru. Oczekujący na wyjście Państwa Młodych z kościoła lub urzędu stanu cywilnego żołnierze w umundurowaniu galowym ustawiają się twarzą do siebie w dwóch szeregach. Gdy pojawią się nowożeńcy, żołnierze oddają im honory, tworząc ponad ich głowami tak zwany daszek z szabel lub kordzików. Na koniec należy także jasno wskazać, że osoby niebędące żołnierzami nie mogą występować podczas uroczystości weselnych
w umundurowaniu wojskowym, ponieważ nie posiadają odpowiednich uprawnień.

Podstawy prawne:

  1. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (dz. U. z 2015 r. poz. 173).
  2. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. poz. 354).
  3. Ceremoniał wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dep. Wych. 18/2015).

 

ppłk Marek Chmiel,
rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

 

Magazyn Wesele 3/47/2017

Anna Sułek

 

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: