PLICH w Pałacu Potockich „ARRASY”

Co współczesna moda może mieć wspólnego z czasami renesansu? Czy w czasach wszechobecnej tandety można odwoływać się do klasycznych wzorców? I czy taka moda znajdzie swoich odbiorców?

30 sierpnia 2021 roku widzowie pokazu PLICHA poznali odpowiedzi na te pytania w krakowskim Pałacu Potockich, w czasie prezentacji kolekcji na zimę 21/22.

Artystyczny wieczór odbył się w miejscu z widokiem na najpiękniejszy rynek Europy, co podkreślało niepowtarzalną atmosferę wydarzenia. PLICH jest artystą czerpiącym inspiracje z wielu nurtów życia i różnych kierunków w sztuce, przetwarzającym najbliższe mu motywy i emocje na język mody haute couture i  prêt-à-porter.

www.plich.eu

 

Po góralszczyźnie, art deco i przygodzie z Warszawą projektant znalazł się… na Wawelu. To właśnie tutaj odkrył inspiracje do ostatniego pokazu swoich kreacji.

Na Zamku Królewskim znajduje się 138 arcydzieł – ręcznie tkanych wełną i jedwabiem, przetykanych złotymi i srebrnymi nićmi, wykonanych dla króla Zygmunta II Augusta 1560 roku w Brukseli. Bogactwo ornamentacji, monogramy i herby, sceny mitologiczne i biblijne, krajobrazy i zwierzęta czynią arrasy niewyczerpanym źródłem inspiracji dla współczesnego artysty mody.

W projektach PLICHA pojawiły się ręcznie malowane elementy i szczerozłote zdobienia, a dopełnione zostały biżuterią od Lilou i naszyjnikami ze złota projektu PLICHA

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=fv3TwskPZLk&feature=youtu.be

 

 

Zobaczyliśmy prawdziwy renesans mody i modę w renesansie. To nie jedyne nawiązanie do tradycji w jego najnowszej kolekcji. PLICH udowadnia, że tak jak sztuka Złotego Wieku, wybrane wzory  potrafią być uniwersalne i ponadczasowe. Między kreacje z najnowszej kolekcji wplótł z własnego archiwum modele z lat 1997, 2004, 2005, 2008, 2012, 2014 pokazując tym, że jego moda jest ponad czasowa. Modelki zaprezentowały stylizacje inspirowane arrasami i sztuką renesansu. Widzowie podziwiali garnitury, sukienki, płaszcze, kurtki z naturalnym gęsim puchem czy T-shirty z ręcznie malowanymi ornamentami wykonane z tkanin najwyższej jakości. Podczas pokazu i sesji wykorzystano unikatową biżuterię marki Lilou, która słynie z oryginalnych wzorów oraz symboliki pełnej emocji.

Pokaz uświetniły gwiazdy, między innymi: Agnieszka Dygant, Ewa Błaszczyk, Patrycja i Andrzej Sołtysik oraz osobistości krakowskiej sceny kulturalnej. Pokaz Poprowadził Dariusz Stańczuk. Podczas pokazu głos zabrał sam projektant. W kulminacyjnym momencie wieczoru… zaśpiewał przy akompaniamencie Kwartetu Galicyjskiego – utwory Ewy Borcz i własnego autorstwa.

Sztuka PLICHA przeczy doraźności i ulotności fast fashion. Jego modele szyte są na miarę w myśl filozofii: mniej znaczy więcej, mniej znaczy lepiej. Kreacje z kolekcji projektanta będzie można zamówić w atelier PLICHA – to nowe miejsce spotkań na modowej mapie Krakowa. Zapraszam do odwiedzenia mnie w butiku przy ul. Szpitalnej 5.

Partnerzy pokazu: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Pałac Potockich, Restauracja Szara Gęś, Balthazar Design Hotel, Lilou, Dr Paradowska, Klinika Medycyny Estetycznej, Stalowe Magnolie, Joanna Hyziak Jovankah, Salon fryzjerski Orlando, „Magazyn Wesele”, Newseria, RMF Classic, Krakowskie Szkoły Artystyczyczne, BGubezpieczenia – serdecznie dziękuję.

Zdjęcia z pokazu i Wawelu. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum na Wawelu odbyła się sesja, której twarzą jest przyjaciółką PLICHa Ewa Błaszczyk.

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: