Miłość jest słodka

Tort weselny to nie tylko element dopełniający ślubne menu, lecz także tradycja sięgająca czasów starożytnych. Wierzymy, że jego obecność podczas przyjęcia zapewni Młodej Parze dobrobyt i szczęście na długie lata. Coraz częściej pragniemy, aby zgromadzonych na przyjęciu gości zachwycał swym smakiem, ale też artystycznym wyglądem.

Magdalena Augustyn

Serwujemy torty od pokoleń

Celebrowanie miłości nie zawsze kojarzyło się ze słodkimi wypiekami. Podczas starożytnych wesel gościom serwowano okruchy placków z pszenicy lub jęczmienia. Za twórców wypieków przypominających nasze dzisiejsze torty uznajemy Włochów. To właśnie z Italii królowa Bona przywiozła do nas słodki zwyczaj będący dzisiaj nieodłącznym punktem przyjęcia weselnego. Zawód tortarza odpowiedzialnego za wypieki pojawił się w Polsce w XVII wieku. Spod jego rąk wychodzić miały prawdziwe dzieła sztuki, dlatego też profesję cukierniczą zaczęto łączyć z precyzją, finezją i wyrazem prawdziwego artyzmu.

FOT. MAT. PRASOWE FIRMY TORTOWA AWANGADA/ FOT. KOCIĘDA NA ŚLUBACH

Prezentacja słodkiej sztuki wymaga wprowadzenia odpowiedniego klimatu, który stworzą dla Pary Młodej inni usługodawcy. Coraz częściej uroczystemu krojeniu tortu towarzyszą specjalne efekty świetlne i muzyczne. Precyzyjnie wykonane ciasto w towarzystwie obłoków z suchego lodu tworzy wspaniałe widowisko. Dla większości domów weselnych, dworków i pałaców takie atrakcje nie stanowią żadnego problemu i wykonawcy chętnie godzą się na spełnianie Waszych życzeń.

Zgodnie z tradycją tort powinna pokroić Młoda Para. Inicjujący ruch należy do mężczyzny – to on jako pierwszy ma poczęstować swoją żonę, a ona nie może mu być dłużna. Dopiero po tym symbolicznym wydarzeniu tort mogą otrzymać goście. Tym, co spędza sen z powiek wielu parom, jest pora podania poczęstunku. Zaserwować go zaraz po obiedzie, około godziny 22 czy też dopiero po północy? Każdy z tych momentów ma swoje wady i zalety, dlatego decyzję należy uzależnić od tradycji regionalnych, planu innych atrakcji weselnych oraz osobistych oczekiwań wobec tej chwili. Wtedy często stajemy przed wyborem: magiczna oprawa świetlna po zmroku czy obecność wszystkich gości?

Kiedy otworzyć kalendarz i portfel?

Jeśli Wasz planer ślubny otwarty jest na stronie z napisem „Do ślubu zostały 3 miesiące”, to najwyższy czas zarezerwować termin w wybranej wcześniej cukierni. Te najlepsze w okresie weselnym mają naprawdę napięty harmonogram. Warto umówić się odpowiednio wcześniej na spotkanie z cukiernikiem i przedyskutować Wasze oczekiwania dotyczące smaku i wyglądu wypieku. Polecamy zabrać ze sobą zdjęcia tortów, które przypadły Wam do gustu, jak też dekoracji sali, tak aby artystyczna wizja wypieku nie odbiegała od wystroju wnętrza, gdzie odbędzie się przyjęcie. Rzeźbienie nierzadko personalizowanych figurek lub ręcznie robionych kwiatów, ich wyschnięcie i pomalowanie wymagają czasu oraz zaangażowania cukiernika, dlatego zamówienie last minute może okazać się niewykonalne…

Prawdziwi artyści są w cenie. Koszt tortu weselnego waha się od 55 do 100 zł za kilogram. Dość spora rozbieżność cenowa uzasadniona jest szeregiem indywidualnych ustaleń – zależy od składników, wielkości wypieku (umownie przyjmuje się 100 g na porcję) i dekoracji. Cena tortu będzie o wiele wyższa, jeśli zdecydujemy się na drobne, skomplikowane elementy, nie mówiąc już o wypiekach zdobionych figurkami postaci, tortach malowanych ręcznie czy też o nietypowych kształtach. Torty proste, z płaskimi dekoracjami 2D nie powinny jednak nadszarpnąć Waszego weselnego budżetu.

FOT.MAT. PRASOWE FIMRY CAKE BY KRISHANTHI

Wybór kształtu

Do ślubnych wizji Młodej Pary ich wymarzonego dnia można dostosować ubiór, dekorację sali, papeterię i oczywiście tort. Ma on smakować i cieszyć oko, dlatego cukiernikom nie tak daleko do projektantów mody. Muszą być otwarci na indywidualne zamówienia i rozszerzać swoją ofertę o oryginalne oczekiwania klientów. Artyści nie boją się wyzwań, a weselny wypiek może przybierać najróżniejsze kształty – kwadratu, prostokąta, trójkąta, kuli, serca czy podkowy. Najpopularniejsze od lat są jednak piętrowe okrągłe torty. Dziś podaje się je nie tylko jako jeden spójny wypiek, lecz także jako tort fantazyjny, ułożony na wieloramiennym stojaku.

Czym zachwycić?

Kiedy pierwsze emocje związane z ceremonią zaślubin opadną, nadejdzie idealny czas na zaskoczenie gości. Efekt „wow” Waszemu weselu może zapewnić tort! Jaki wybrać, aby goście wspominali go jeszcze długo po przyjęciu? Zależnie od tego, jaki charakter ma mieć Wasze wesele – romantyczne, rustykalne, nowoczesne – lub też jaki kolor przewodni planujecie, taką formę nadajcie swojemu tortowi. Sztuka niejedno ma imię, dlatego zarówno skromne, a zarazem eleganckie, jak i bogato zdobione wypieki mogą być cukierniczym arcydziełem.

Minimalizm dekoracyjny kryje w sobie piękno detali. Wyobraźmy sobie tradycyjną biel w połączeniu z drobnymi elementami kwiatowymi, ukrytymi perłami czy gładkimi wstążkami… W prostocie barw i kształtów kryje się kunszt i perfekcjonizm cukiernika. Przeciwieństwem może być tort w bogato zdobionej odsłonie. W nim każdy komponent wymaga szczególnej uwagi. Kwiaty są ponadczasowe i świetnie sprawdzą się jako dekoracja wypieków skromnych, jak też bogato zdobionych. Wszystko zależy od ich wielkości, koloru oraz ilości. Można zdecydować się zatem na tradycyjne rozmieszczenie roślin na kolejnych piętrach tortu lub pozwolić im skomponować się w ekstrawagancki kształt. Dla uzyskania subtelniejszego wyglądu warto jednak postawić na dekorację z żywych kwiatów. Te cukrowe mogą z kolei lepiej prezentować się na tortach z obfitym zdobieniem.

Wśród wielu składowych przyjęcia weselnego należy szukać spójności. Tak jak kwiaty w wazonach współgrają z bukietem Panny Młodej, tak tort może pozostać w harmonii z suknią ślubną. Wypieki zdobione gęstą lub rzadszą falbaną czy dodatek koronki malowanej specjalnym pędzelkiem są przejawami słodkiej sztuki, z którą cukiernicy obcują na co dzień. Imitacje obu wzorów wykonywane są z masy cukierniczej i lukru po to, aby całość nabrała prawdziwie niepowtarzalnego wyglądu. Dzięki kobiecemu i delikatnemu akcentowi torty fakturowe idealnie wpiszą się w program romantycznych wesel.

FOT. MAT. PRASOWE FIRMY TORTY PO TWOJEMU

Nic tak nie wprawia w zachwyt jak błyskotki! Kochają je przede wszystkim kobiety. Barokowy tort wyznaczać będzie głównie mnogość ozdób i złoto jako kolor przewodni. Przy takich połączeniach nie sposób nie przesadzić, dlatego należy być szczególnie ostrożnym, aby sztuka nie pomieszała się z kiczem.

Największym przejawem artyzmu cukierniczego są wypieki malowane ręcznie. Dzięki tej technice nie ma rzeczy niemożliwych. Tort może opowiadać całą Waszą miłosną historię, ujmować Was jako bohaterów bajkowych, zachwycać kwiatowymi ornamentami lub onieśmielać nowoczesnym geometrycznym motywem. To najbardziej spersonalizowana forma. Najlepsi cukiernicy potrafią wykonać perfekcyjne portrety Młodej Pary.

W ogromny zachwyt można wpaść również na widok tortu wykonanego techniką ombre. Przenikanie się warstw od najjaśniejszej po najciemniejszą wygląda po prostu zjawiskowo, a ukazana paleta barw może zostać wzmocniona poprzez poziomą fakturę kremu. To idealna propozycja dla par, które chcą wysunąć na pierwszy plan kolor przewodni całego przyjęcia.

Jeśli sztuka jest wyrażaniem siebie, to torty tablice są największymi słodkimi dziełami. Dzięki temu, że pokrywa je specjalna cukrowa powłoka, możliwe jest umieszczanie na nich dowolnych napisów i rysunków. Nie trzeba ograniczać się do inicjałów czy pojedynczych słów, można uwiecznić na torcie fragment ulubionego wiersza lub miłosne wyznanie.

Liczy się także fantazyjne i nieszablonowe podejście. Na naszą uwagę i podziw często zasługują dzieła, które swoją oryginalnością po prostu zaskakują. Dlaczego więc nie zdecydować się na tort przypominający konstrukcję z klocków LEGO czy stos prezentów? Może warto też postawić na wypiek, który będzie przeczył wszelkim prawom fizyki? Nad takimi propozycjami powinny zastanowić się głównie pary odważne, z poczuciem humoru. Nie należy się bać ukazania elementów związanych z pasjami Pary Młodej czy akcentów współgrających z tematyką wesela, np. w przyjęcie o tematyce podróżniczej idealnie wkomponuje się tort, którego powłoka przypominać będzie mapę, a zdobić go będą walizki i Wy sami w dowolnym środku transportu. Jeśli jednak obawiacie się tak odważnych pomysłów, możecie ograniczyć się do zlecenia wykonania pojedynczych elementów. Warto wtedy zdecydować się na podobiznę Młodej Pary ubranej w zabawne stroje.

Apetyt na torty artystyczne rośnie cały czas. Od cukierników oczekujemy coraz więcej. Na przyjęciu ma być już nie tylko smacznie, ale i efektownie! Dlatego dzisiejsze torty służą jako płótno, idealny podkład, na którym ukazać można nieograniczoną niczym moc wyobraźni.

FOT. MAT. PRASOWE FIRMY PRACOWNIA ARTYSTYCZNA SARZYŃSKI

zdjęcie główne: FOT. ELENA MATIASH / WYK. TORTOWA AWANGARDA

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: