Masaż – dotyk dobry dla ciała i duszy

Masaż przynosi ludziom ukojenie i spokój, odpręża, przywraca harmonię układowi: ciało – dusza – umysł, poprawia równowagę w przepływie energii. Jest rodzajem dobrego dotyku.

Masaż doskonale wpływa na mięśnie, wzmaga ich dotlenienie i odżywienie, rozluźnia, a w chorobach związanych z ich zanikiem poprawia usuwanie produktów przemiany materii. Działanie masażu może być bezpośrednie lub pośrednie, w zależności od zastosowanej techniki, jest odczuwalne w naczyniach krwionośnych, limfatycznych, tkance łącznej i tłuszczowej. U osób uprawiających sport masaż jest w stanie usunąć skutki wysiłku i zakwaszenie mięśni. Działanie kosmetyczne masażu na skórę to przede wszystkim jej wygładzenie poprzez usunięcie zrogowaciałego naskórka, a także usprawnienie dotlenienia oraz otwarcie porów i ujść gruczołów.

fot. ORGANIQUE

fot. ORGANIQUE

Elementy masażu
Masaż to ucisk, czyli statyczne naciskanie na skórę stroną wewnętrzną ręki przy odpowiednim ułożeniu dłoni i palców. Stosuje się też głaskanie o rozmaitej intensywności, co jest sprężystym odkształcaniem skóry. Kolejny element to rozcieranie wykonywane jednym palcem lub kilkoma palcami, lub zwiniętą w pięść dłonią, co daje działanie głębokie. Wykorzystuje się tu także dłonie nałożone na siebie, brzegi rąk albo kostki palców. Z kolei ugniatanie pomaga przy rozluźnianiu i usuwaniu złogów. Elementem masażu jest też oklepywanie, czyli szybkie uderzenia skóry palcami lub całą, otwartą dłonią. W masażu stosuje się też wstrząsanie, co oznacza bardzo szybkie ruchy przenoszone na określoną część ciała i wywoływanie drgań. Przed masażem, w trakcie wywiadu należy rozpoznać ewentualne przeciwwskazania do takiego zabiegu. Oprócz manualnych masaży stosuje się też urządzenia mechaniczne.

fot. FARMONA

fot. FARMONA

Rodzaje masażu
Podstawą jest masaż klasyczny, ma działać relaksująco i uspokajająco. Powinien być wykonywany zgodnie z przebiegiem włókien mięśniowych, naczyń limfatycznych i krwionośnych – od obwodu do serca. Jednak gdy skóra wymaga poprawy krążenia, usunięcia toksyn i pobudzenia układu limfatycznego, wtedy należy stosować inne techniki masażu.

Masaż limfatyczny pomaga poprawić sprawność układu limfatycznego, by pozbyć się zastojów, obrzęków, opuchnięć.

Masaż aromaterapeutyczny całego ciała lub miejscowy odbywa się przy użyciu zestawów odpowiednio dobranych olejków eterycznych dodanych do naturalnych olejów roślinnych. Japoński masaż shiatsu polega na ucisku punktów znanych z akupunktury. Ma uporządkować energię ciała. Z kolei polinezyjski masaż mauri, wykonywany przy specjalnej muzyce, to masaż całego ciała połączony z głębokim relaksem fizycznym i psychicznym. Ma uwolnić złe emocje i stres, przywrócić równowagę i harmonię.

Barbara Włudyka
Cały tekst znajdziecie w wydaniu nr 1/29 2013

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: