La novia – wywiad z PRONOVIAS

„(…) wykonana z niezwykle cennych kombinacji tkanin, niespotykanych wcześniej sylwetek i naturalnego kunsztu ślubnego” – o czym mowa? O najnowszej kolekcji 2021 Atelier „Pronovias”. W rozmowie z Alessandrą Rinaudo, dyrektorem artystycznym, poznałam historię marki „Pronovias” oraz dowiedziałam się, co kierowało projektantką w trakcie tworzenia tych pięknych i różnorodnych kreacji.

Dzień dobry, Alessandro, na wstępie chciałabym Ci zadać pytanie o początki „Pronovias”?

Witam, Anno! Pronovias to firma rodzinna założona ponad 50 lat temu. Marka rozpoczęła swoją działalność pod nazwą El Suizo jako prestiżowy sklep w Barcelonie założony w 1922 roku. Specjalizował się on wówczas w koronkach, hafcie i wysokiej jakości jedwabiach. Kiedy El Suizo zaprezentowała swoją pierwszą kolekcję sukien ślubnych prêt-à-porter (z fr. gotowe do noszenia) w Hiszpanii w 1964 roku, wtedy narodził się Pronovias. Marka rozwijała się w latach 70. i 80., aż stała się wiodącą siecią dystrybucji sukien ślubnych z najlepszymi sklepami w głównych miastach Hiszpanii. Wzrost międzynarodowy nabrał tempa w latach 90. dzięki eksportowi, głównie do Europy. W roku 1998 firma zaprezentowała pierwszą, wieczorową kolekcję. Od 2000 roku Pronovias rozszerzył swoją działalność na całym świecie, otwierając flagowe sklepy w głównych światowych miastach mody, takich jak: Nowy Jork, Mediolan, Paryż, Londyn i Barcelona. Grupa BC Partners, w lipcu 2017 roku, stała się jednym z akcjonariuszy w celu promowania międzynarodowego rozwoju marki. Obecnie jesteśmy dostępni w ponad 105 krajach ze 155 sklepami i ponad 4000 punktami sprzedaży.

Co było charakterystycznego w pierwszej kolekcji sukien ślubnych „Pronovias”?

W roku 1964 projekty prêt-à-porter uwiodły znaczną część populacji. W kolekcji znajdowały się elementy, które odzwierciedlały tamtejszy smak czasów. Cztery lata później, w 1968 roku, Pronovias zaprezentował swój pierwszy pokaz z ogromną kolekcją, w której przefiltrowano młodego ducha czasów, ukazując zmiany zachodzące w społeczeństwie: zarówno w Hiszpanii, jak i poza jej granicami.

Skąd pomysł na nazwę marki? Dlaczego „Pronovias”?

Pronovias narodził się z myślą o zaoferowaniu wszystkim narzeczonym w Hiszpanii sukien ślubnych gotowych do noszenia. Nazwa marki reprezentowała ideę służenia zawsze potrzebom Panny Młodej. La noviato po hiszpańsku Panna Młoda.

Najnowsza kolekcja jest piękna i różnorodna. Znajdziemy tam suknie zarówno w klimacie boho, jak i industrialnym. Co było największą inspiracją podczas tworzenia kreacji?

Cruise jest inspirowana gwiazdami Hollywood i sukniami pochodzącymi z dziedzictwa Maison. Nowa kolekcja rozpoczyna nową erę, pokazując moją pasję do kreatywności, kunsztu i projektowania mody. Całkowicie przemyślałam kompozycję każdej sukni, projektując niewiarygodny gorset skonstruowany z przezroczystego nylonu. Wycinane laserowo elementy tworzą marszczone rękawy, które przekształcają się w obszerne skrzydła, a nowe poziomy ręcznie haftowanych koralików krystalizują i zamieniają sukienki w klejnoty. Kolekcja jest wykonana z niezwykle cennych kombinacji tkanin, niespotykanych wcześniej sylwetek i naturalnego kunsztu ślubnego. Gwarantuję, że każda Panna Młoda poczuje się jak gwiazda w dniu ślubu.

Jakie są charakterystyczne elementy kolekcji?

Nowa kolekcja 2021 charakteryzuje się trzema elementami: Mankiety – nadając nowe znaczenie słowu „mankiet”, wymyśliłam wyszukane zastosowania dla tego detalu. Dla maksymalnej objętości łączę warstwę po warstwie wycinanego laserowo tiulu w wielopłaszczyznowe fale. Aby uzyskać efektowne i godne podziwu rękawy, dodaję do mankietów jedwabną organzę. Biżuteria – te suknie są doskonale zaprojektowane z efektownym wizualnie haftem o wyrazistym charakterze. Tworzę niespotykane dotąd suknie z koralikami i tysiącami srebrnych, geometrycznych kryształów. Eleganckie gorsety ozdobione są mieniącymi się organicznymi wzorami oraz romańskimi, trójwymiarowymi, liściastymi aplikacjami, które przeplatają się z ramiączkami. Długi rękaw – bufi aste i wyściełane rękawy wyglądają fenomenalnie na kreacjach. Zbudowane są na luksusowych, krepowanych materiałach. W połączeniu z trzepoczącym delikatnie haftem tworzą niezapomniany efekt.

Kto jest odpowiedzialny za projekty sukienek z „Cruise 2021”?

Ja – Alessandra Rinaudo. Jestem dyrektorem artystycznym grupy Pronovias i obecnie kieruję zespołem oraz markami Pronovias Bridal. Dorastałam wśród koronek i drogocennych tkanin, ponieważ moja mama miała własny sklep z modą ślubną. Od zawsze moim marzeniem było projektowanie sukien ślubnych. Spełniłam je, kiedy założyłam Nicole Fashion Group. Międzynarodowa scena ślubna zakochała się w unikalnym włoskim stylu i zdolnościach do innowacji tradycji krawiectwa dzięki współczesnym kształtom i niezwykłym sylwetkom. Bycie dyrektorem artystycznym Pronovias to spełnienie moich marzeń.

Jak długo trwa zaprojektowanie całej kolekcji?

Przygotowania do kolekcji trwają co najmniej sześć miesięcy. Prezentując jedną, już zaczynamy myśleć o kolejnej. Projektowanie sukien zajmuje wiele godzin. Chcemy, aby każda stylizacja była idealna i wygodna dla wszystkich kobiet na świecie.

Jaki jest Twój, Alessandro, ulubiony model z najnowszej kolekcji?

Uwielbiam wszystkie sukienki, ponieważ jest to moja pierwsza kolekcja dla Pronovias i jest bardzo ekscytująca. Jestem pewna, że na zawsze zapamiętam każdy z elementów składających się na wszystkie kreacje, ponieważ każda z nich ma moją cząstkę.

Model TYSON jest dla mnie idealny. Co zainspirowało Cię do stworzenia tej sukni?

Model TYSON to wygodna suknia w stylu boho. Idealna na wesele na plaży lub w stylu wiejskim, rustykalnym. Jest elegancka, płynna,ale jednocześnie bardzo seksowna. Projektując, myślałam o pewnej kobiecie, która zakochana jest w stylu bohemy.

Gdzie można kupić sukienki „Pronovias”, w Polsce?

W Polsce jest wiele pięknych butików, w których dostępne są nasze sukienki, a także sklep Pronovias w Warszawie.

Uważasz, że kobiety w naszym kraju pokochają suknie z kolekcji 2021?

Tworząc nową kolekcję, zawsze pamiętamy o tym, że wszystkie narzeczone na świecie mogą znaleźć swoją wymarzoną suknię w naszej kolekcji, dlatego stawiamy na różnorodność. Mamy wiele różnych stylów, tkanin, haftów, zdobień, dekoltów. Panny Młode na świecie uwielbiają kreacje od Pronovias i jestem pewna, że w Polsce także je pokochają.

Jakie trzy przymiotniki najlepiej opisują stylizację wiosenną?

Lekki, kwiatowy i zwiewny.

W marcu ruszyła kolekcja sukien ślubnych stworzonych we współpracy z modelką Ashley Graham. Skąd pomysł na tę inicjatywę?

Mocno wierzymy w obietnicę znalezienia idealnego, stylowego dopasowania dla każdej kobiety i że każda z nas powinna znaleźć wymarzoną sukienkę, bez względu na jej rozmiar. Uważamy, że bardzo ważne jest, aby wszystkie kobiety akceptowały własny wygląd, figurę, dlatego współpraca z taką osobowością jak Ashley, to dopiero początek. Doskonale ucieleśnia współczesną kobietę: tę, która emanuje pewnością siebie, która jest dumna ze swojego piękna. Dzięki jej wskazówkom poprawiliśmy dopasowanie i budowę naszych sukienek. Chcemy ubierać stylowo WSZYSTKIE kobiety. W wyniku tej współpracy prezentujemy 16-częściową oszałamiającą kolekcję, która reprezentuje wyrafinowaną i nowoczesną estetykę, a jednocześnie ulepszoną strukturę i dopasowanie do wszystkich rozmiarów.

Całą kolekcję Ashley Graham & Pronovias można zobaczyć na: http://www.pronovias.com/ashleygrahamxpronovias.

A ja bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę Ci, Alessandro, mnóstwa sukcesów w życiu zawodowym, jak też prywatnym.

NASZ WYBÓR poniżej
Suknia TYSON to kreacja w stylu boho. Idealna na wesele na plaży lub w stylu wiejskim, rustykalnym. Jest elegancka, płynna, ale jednocześnie bardzo seksowna – zaznacza projektantka. Najpiękniejsze w niej są zwiewne i lekkie rękawy, które sprawiają, że cała kreacja nabiera niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru. Myślę, że jest to wymarzona suknia nie jednej przyszłej Panny Młodej.

Rozmawiała Anna Stachowicz
FOT. MAT. PRASOWE FIRMY PRONOVIAS

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: