Jakie skarpetki dobrać do garnituru i chinosów?

Skarpety zupełnie niesłusznie są chyba najbardziej niedocenianym i często zaniedbywanym elementem męskiej garderoby. Szkoda, bo wiele mówią o mężczyźnie i potrafią wnieść do formalnego ubioru nieco dyskretnego, swobodnego stylu.

Dobierz skarpety do okazji i dnia

Jedna z zasad dobrze dobranej stylizacji mówi, że zawsze należy dopasować skarpety do całego stroju i sytuacji, w której będzie noszony. Jeśli w pracy obowiązuje Cię ścisłe przestrzeganie dress code albo wybierasz się na uroczyste wydarzenie, na którym obowiązują stroje formalne i stylizacja musi spełniać określone normy, postaw na klasykę, czyli gładkie skarpety w kolorze ciemnogranatowym, grafitowym, szarym lub czarnym. Czarny odcień męskich skarpet sprawdzi się w przypadku strojów wieczorowych np. czarnego smokingu lub garnituru w tym kolorze. Co do doboru takich skarpet istnieją dwie klasyczne zasady:

1. Skarpety dobieraj do typu i koloru spodni. Przy czym pamietaj, że skarpetki powinny być w takim samym kolorze lub nieco ciemniejsze. Dzięki temu stają się niejako „przedłużeniem” linii spodni i optycznie wydłużą nogi, co jest szczególnie pożądane w przypadku mężczyzn o niskim wzroście.

2. W drugiej kolejności możesz dobrać skarpety nawiązujące do koloru butów lub zbliżone do niego. Nie znaczy to, że do czarnych butów najlepsze będą czarne skarpety. Taki zestaw sprawdzi się jedynie w przypadku czarnych spodni albo całego garnituru w tym kolorze. Jeśli do granatowego lub szarego garnituru zakładamy brązowe albo czarne buty zdecydowanie lepszym wyborem będą skarpety w kolorze granatowym lub grafitowym.

Unikaj grubych dzianin i modeli z napisami oraz krzyczącymi logotypami w okolicach kostki. Świetnie sprawdzą się na siłowni albo podczas biegania ale nie w ubiorze eleganckim. Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, ze kolory biały i jasnoszary, nadają się w zasadzie jedynie do uprawiania sportów. Jeśli poruszasz się sprawnie w meandrach męskiego dress code albo styl smart casual nie jest Ci obcy, możesz spróbować poeksperymentować z kolorami i wzorami. W ostatnich sezonach na popularności zyskują skarpety w romby, paski czy kropki. Świetnie wyglądają w zestawieniu z bawełnianymi chinosami albo dżinsami. Idealnie jeśli kolor lub wzór takich skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość. Wzór oraz kolor nie wyczerpują tematu. Jeśli zakładasz wieczorowy garnitur uszyty z delikatnej wełny 140’s o niskiej gramaturze wybierz cieńsze bawełniane skarpety wizytowe. W okresie zimowym do grubych swetrów, płaszczy i spodni sztruksowych możesz założyć grubsze skarpety.

Idealnie jeśli kolor lub wzór skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość.

Długość męskich skarpet ma znaczenie

Nieważne jaki styl preferujesz i na jaką okazję wybierasz ubranie, skarpety powinny być na tyle długie aby zasłonić nogę. Goła męska łydka to jeden z grzechów głównych dżentelmena. Zatem niezależnie od tego czy nosisz spodnie od garnituru, chinosy czy dżinsy zadbaj o skarpetkę sięgającą mniej więcej do połowy łydki lub wyżej. Wyznawcy męskiego stylu są zdania, że świetnym wyborem są skarpety sięgające pod samo kolano – nie zsuwają się i zawsze wyglądają świetnie. Nie sposób się z nimi nie zgodzić, że podkolanówki nie zdadzą egzaminu w przypadku spodni o bardzo wąskiej nogawce.

Zupełnie innymi regułami rządzą się typowo wiosenno-letnie stylizacje. Jeśli wybierasz mokasyny, espadryle albo buty żeglarskie lub krótkie spodnie np. szorty wówczas skarpet w ogóle nie powinno być widać. Zatem w takiej sytuacji należy zdecydować się na specjalne „niewidoczne stopki” albo założyć buty na gołą stopę.

Z czego wykonane są dobre skarpety?

Za najbardziej uniwersalny surowiec do produkcji skarpet uważa się bawełnę, wełnę lub bawełnę z niewielkim dodatkiem przędzy syntetycznej. Naszym zdaniem najbardziej wszechstronne i całoroczne będą skarpety wykonane z dzianiny z przewagą bawełny i nieznaczną domieszką poliamidu, polipropylenu, elastodienu lub elastanu, dzięki czemu skarpety są wytrzymałe i zachowują pożądany kształt po długim użytkowaniu i wielokrotnym praniu. Ciekawym rozwiązaniem są skarpety z przędzą bambusową. Jej zaletami są: miękki i przyjemny chwyt oraz wysoki komfort termiczny stóp. Włókna szybko odparowują wilgoć, dzięki czemu następuje eliminacja przykrych zapachów i rozwoju bakterii. Ponadto bambus jest ekologicznym, szybko odnawialnym surowcem.

Dlaczego dobrze dobrane do garnituru i chinosów skarpety są tak ważne?
  • Sprane i wyglądające nieestetycznie odbiorą klasę nawet najlepszemu garniturowi.
  • Może je zobaczyć każdy (szczególnie jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą i zakładamy nogę na nogę).
  • Umiejętnie dobrane mogą Cię wyróżnić i być Twoim dyskretnym znakiem rozpoznawczym (charakterystyczny kolor lub wzór).
  • „Goła łydka” wyglądająca spod nogawki spodni to najgorszy grzech dobrze ubranego mężczyzny.
Unikaj
  • Grubych, sportowych skarpet w kolorach białym albo jasnoszarym oraz skarpet z dużymi, krzyczącymi logotypami w okolicach kostki.
  • To oczywiste, że sprane i poszarzałe skarpety są niedopuszczalne.
  • Zbyt krótkich skarpet odsłaniających łydkę.
  • Czarnych skarpet do granatowego garnituru.
  • Widocznych skarpet noszonych do szortów lub letniego obuwia np. mokasynów.

Więcej na lancerto.pl

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: