Jak dobrze przeżyć narzeczeństwo?

Okres między zaręczynami a ślubem to bardzo ważny czas. Para planuje wtedy nie tylko uroczystość weselną, ale przede wszystkim przygotowuje się do wspólnego życia, poznaje swoje rodziny, rozmawia o tym, co ważne. Jak nie przegapić tego czasu i co zrobić, żeby go dobrze przeżyć?

Niezwykle istotne w narzeczeństwie jest to, żeby mieć dla siebie czas. Ten okres ma służyć temu, by lepiej się poznać, jeszcze bardziej się w sobie zakochać i przygotować się do kroczenia przez życie ramię w ramię. Zerknijcie na siedem propozycji, które pozwolą wam lepiej wykorzystać miesiące dzielące was od ślubu.

FOT. GABBY ORCUTT/UNSPLASH.COM

 

Rozmowy

Rada najprostsza i najważniejsza – znajdźcie czas na rozmowy, na całe godziny rozmów. O tym, co u was, o waszych marzeniach i odczuciach na myśl o zbliżającym się ślubie. Ale też na rozmowy kluczowe, dotyczące waszej przyszłości. Zadajcie sobie pytanie o to, czy chcecie mieć dzieci, jeśli tak, to ile i kiedy; jak często będziecie odwiedzać rodziców; czy założycie wspólne konto w banku; jak zamierzacie zarządzać domowym budżetem; jakie macie plany w życiu zawodowym; gdzie chcecie mieszkać po ślubie… Takich istotnych pytań jest wiele – ważne, by padły (i doczekały się odpowiedzi!) przed ślubem, nie dopiero po nim.

Randki

Ślub będzie świętem waszej miłości, a narzeczeństwo to wstęp do niego. Nie żałujcie czasu na celebrowanie tego okresu. Chodźcie na randki, długie spacery, smaczne kolacje, wyjeżdżajcie na wspólne weekendy. Spędzajcie razem czas w wyjątkowy sposób, najczęściej jak się da.

Rodzina

Narzeczeństwo to doskonały czas na to, żeby poznać swoje rodziny. Warto już teraz zacząć budować relacje, które będą jednymi z najważniejszych w waszym życiu. Oczywiście, bierzecie ślub ze swoim partnerem, nie z jego rodziną, ale od dnia zaślubin wasze kontakty staną się codziennością. To też okazja do porozmawiania o tym, co być może jest trudne
w kontaktach z rodziną drugiej strony i poszukanie odpowiednich rozwiązań. Nie możecie zapominać, że po ślubie wchodzicie do nowej rodziny, więc postarajcie się, by się w niej odnaleźć i poczuć dobrze – to jedna ze zmian, które pociąga za sobą małżeństwo.

FOT. UNSPLASH.COM

Przygotowania do ślubu i wesela

Nieodłącznym elementem narzeczeństwa jest organizowanie ślubu i wesela, co wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Wykorzystajcie to wyzwanie do tego, żeby lepiej się poznać. Poobserwujcie, co was łączy, a co różni, jak reagujecie na stres i sytuacje konfliktowe, jak okazujecie radość. Nauczcie się zawierać pierwsze kompromisy i ustalać wspólne priorytety. Planowanie uroczystości ślubnych to świetna okazja do zbudowania wspólnego frontu, co pozwoli wam obronić podjęte decyzje na przykład przed rodziną, która wyobraża sobie wasz ślub inaczej niż wy.

Samotny wyjazd

Dość przewrotnie, narzeczeństwo to dobry moment, żeby zdecydować się na samotny wyjazd. Za chwilę w waszym życiu wiele się zmieni. Kilka dni spędzonych w miejscu, które lubicie, pomoże wam spokojnie przemyśleć to, co się ma wydarzyć. Zobaczyć, na co najbardziej czekacie, czego być może się boicie. I wreszcie, to może być czas na zatęsknienie za drugą połową, a tęsknota zawsze wnosi w związek powiew świeżości.

FOT. TEDDY KELLEY/UNSPLASH.COM

Baza wiedzy

Wykorzystajcie narzeczeństwo na stworzenie bazy wiedzy. Zapytajcie małżeństw, które was inspirują, jak przeżyli swój ślub i co po nim było dla nich najpiękniejsze i najtrudniejsze. Zbierzcie praktyczne rady na temat tego, jak się zorganizować w nowym świecie. Zapytajcie dziadków, jaka jest ich recepta na pięćdziesiąt wspólnie przeżytych, szczęśliwych lat. Czytajcie książki o małżeństwie, weźcie razem udział w kursach o komunikacji czy budowaniu relacji. Ułożycie wspólne życie po swojemu, ale może któraś z rad okaże się strzałem w dziesiątkę?

 

Magazyn Wesele 3/47/2017

Aleksandra Żak

slubpelenmilosci.pl

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: