Indie – kraj o wielu obliczach

Indie, kolorowe i pełne kontrastów, wzbudzają wśród turystów wielkie emocje. Różnorodność kulturowa, religijna, a także krajobrazowa sprawia, że niemal każdy pragnie tam powrócić. Spływ po Gangesie, barwne spektakle i święta religijne oraz zwiedzanie licznych zabytków – to wszystko czeka was właśnie w Indiach.

Położenie i klimat

Indie leżą w Azji Południowej nad Oceanem Indyjskim. Linia brzegowa wynosi 7001 km. Od północy otaczają je Himalaje, a od południa wody Morza Arabskiego, Zatoka Bengalska oraz Morze Andamańskie. Klimat Indii jest wieloraki. Odnajdziemy tu południowe upały oraz mroźne górskie powietrze. Wpływa to na zróżnicowanie krajobrazów i form życia (są tu np. takie strefy roślinności, jak dżungle czy pustynie). Najlepszy na podróż po Indiach jest okres od października do marca, kiedy temperatury są dość niskie, a pora deszczowa minęła. Od kwietnia do czerwca królują upały i susza. Pora deszczowa trwa zwykle od maja do września. Wschodnia część kraju jest wówczas jednym z najbardziej deszczowych miejsc na świecie.

Przed udaniem się do Indii należy pomyśleć o szczepionkach. Na miejscu należy pić wodę przegotowaną lub butelkowaną. To uchroni nas przed potencjalnymi zagrożeniami.

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Uwaga, Indie – przybywamy!

Podróżując samolotem z Europy, wylądujemy w Delhi lub Bombaju. Na lotniskach czekać będą na nas setki tragarzy i taksówkarzy. W tłocznych miejscach należy uważać na kieszonkowców, a najbezpieczniej będzie skorzystać z tzw. taksówki przedpłaconej (pre-paid). Po mieście najlepiej poruszać się rikszami, które omijają korki uliczne. Przy dalszych podróżach w obrębie Indii optymalnym środkiem transportu będzie samolot. Przewoźnicy proponują tu bardzo atrakcyjne ceny.

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Święte księgi i reinkarnacja

Indie to kraj wielu religii, jednak główną jest hinduizm. Posiada on wiele odmian, ale wiara w reinkarnację, szacunek do świętych ksiąg (Wedy), wiara w karmę oraz dążenie do wyzwolenia pozostają wspólne. Wiara w reinkarnację mówi, że ten, kto nie przestrzega obowiązków swojej warny, w następnym wcieleniu odrodzi się w niższej warstwie społecznej. Wiąże się to z systemem kastowym w Indiach.

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

W hinduizmie głównymi bogami są Wisznu i Śiwa – różne wcielenia tego samego boga. Na wyspie Elefanta niedaleko Bombaju znajduje się świątynia z ogromnym posągiem Śiwy o trzech twarzach. Symbolizuje on trójcę bogów – Śiwę, Wisznu i Brahmę.

Tańczący Śiwa

Niezwykle barwna kultura hinduska przepełniona jest wartościami religijnymi. Rzeźba jest niezwykle dekoracyjna, a malowidła ścienne przedstawiają wyobrażenie indyjskiego życia i symbole przemijania. Odnajdziemy je m.in. w jaskiniach Adżanty. Architektura zbliżona jest do rzeźby. Warte zobaczenia są skalne groty w Elurze (34 świątynie hinduskie i buddyjskie) oraz kompleks zabytków sakralnych Mahabalipuram z nadbrzeżną świątynią Śiwy – wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Fot. Magdalena Góral-Kozłowska

Muzyka indyjska wywodzi się z praktyk medytacyjnych. Według hinduskich wierzeń 4 formy melodii (ragi) mają wpływać na różne czakry (centra energetyczne), aby zyskać moc duchową. Na północy prym wiodą instrumenty strunowe (sitar i tambura), bansuri (rodzaj fletu) oraz tabla (rodzaj bębna), a na południu: wina (instrument strunowy), skrzypce oraz kanjira (rodzaj tamburynu). Według legendy taniec ma święte pochodzenie. Świat został bowiem stworzony przez tańczącego Śiwę.

 Joanna Marona

Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 3 (31) 2013

 

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: