Góralskie wesele

Planowanie ślubu i wesela to zajęcie, które często pochłania całe rodziny przez wiele miesięcy. Wszyscy, zarówno Młodzi, jak i rodzice, chcą, aby było to wydarzenie niepowtarzalne i niezapomniane. Nie tylko dla Młodej Pary, ale też dla wszystkich zaproszonych gości. Warto pamiętać, że nie musimy sięgać po pomysły czy mody z zagranicy, wystarczy rozejrzeć się wokół i dostrzec uroki swojego otoczenia, a zwłaszcza polskiej tradycji.

Hucznie i długo
Do regionów najciekawszych i najbardziej pociągających ze względu na folklor należą Tatry. Nie bez powodu co roku miliony Polaków podążają do Zakopanego, aby nasycić się tamtejszym klimatem. W niektórych regionach Tatr nadal odbywają się tradycyjne góralskie wesela. Regionalne stroje ludowe dopracowane w najmniejszym szczególe, błogosławieństwo, dojazd do kościoła ozdobnymi bryczkami, drużbowie, kapela góralska – to każdy szczegół tego typu uroczystości tworzy niepowtarzalny klimat. Dzisiaj nikt nie wymaga od Narzeczonych góralskich korzeni i w zasadzie każdy może czerpać z atrakcji góralskich tradycji weselnych. Coraz częściej są one jednak traktowane tylko jako inspiracja i wybrane obrządki łączy się z nowoczesnym sposobem urządzania wesel.
Jeśli chcemy zorganizować przyjęcie właśnie w takim stylu, to jest kilka podstawowych elementów, których nie może zabraknąć na góralskim weselu. Przede wszystkim powinno być ono długie (nawet kilkudniowe), huczne, suto zakrapiane alkoholem, najlepiej tradycyjną śliwowicą, z obficie zastawionymi tradycyjnymi potrawami stołami. Nie może zabraknąć góralskiej kapeli (jej występ nie musi być długi), ozdobnych bryczek czy pieczonego baranka lub prosiaka. Na szczęście, jeśli nie mamy o tym wszystkim pojęcia, możemy zdać się na specjalistów. Wiele z góralskich karczem czy hoteli ma w swojej ofercie organizację takiego właśnie przyjęcia…

Sabina Sapa-Kowal
Więcej w najnowszym wydaniu „Magazynu Wesele” nr 4 (28) 2012/2013

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

POLECAMY

PARTNERZY:

POLECAMY: