10 porad jak zaplanować weselny budżet

Mówiąc w dużym uproszczeniu za organizację ślubu i wesela trzeba zapłacić średnio między 20 a 50 tys. zł, choć w zasadzie górnej granicy nie ma. Na co zwrócić uwagę, aby zaplanować weselny budżet z głową i nie zaczynać wspólnego życia z ciężkim bagażem długów? Podpowiadamy!

  1. Wybierzcie ten element, na którym najbardziej Wam zależy i za który jesteście skłonni zapłacić więcej.

Może są to niepowtarzalne zdjęcia? Warto wtedy zadbać o świetnego, doświadczonego fotografa i zapłacić mu więcej, ale mając pewność, że zdjęcia ślubne będą cieszyły Was przez długie lata. Być może zależy Wam na nietuzinkowych atrakcjach dla Waszych gości? Bez problemu wtedy będziecie skłonni wydać więcej na zjawiskowy pokaz sztucznych ogni. Określcie priorytety: co jest dla Was naprawdę ważne i skupcie się na tym elemencie.

  1. Określcie na czym zależy Wam mniej

Z jakich elementów jesteście w stanie zupełnie zrezygnować lub zależy Wam na nich mniej? Czy koniecznie chcecie mieć zarówno fotografa jak i kamerzystę? Suknię ślubną można wypożyczyć albo kupić używaną sporo taniej. Niektóre elementy wystroju możecie zrobić sami, np. małe upominki z podziękowaniem dla gości. Czy animator dla dzieci przy niedużej liczbie dzieciaków to rzeczywiście dobry pomysł? Zapiszcie rzeczy mniej ważne i poszukajcie tam możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

  1. Zaplanujcie koszty wcześniej

Rozsądne gospodarowanie finansami jeszcze zanim pojawi się na horyzoncie kandydat na męża czy żonę to zawsze dobry pomysł. Warto uświadomić sobie, że przy równym podziale kosztów weselnych każda ze stron musi mieć ok. 10-15 tys. zł, dlatego warto zacząć odkładać tę kwotę sporo wcześniej.

  1. Róbcie uniwersalne zakupy!

Przemyślcie, które z planowanych zakupów mogą posłużyć Wam dłużej niż tylko w dzień ślubu. Strojną suknię ślubną można z powodzeniem zastąpić skromną białą sukienką, którą wykorzystasz także na inne okazje. Buty, biżuteria, kuferek na koperty to przedmioty, dla których znajdziecie zastosowanie także po ślubie.

  1. Zapisujcie koszty

Czasami dopiero kwota, którą widzimy jako zapisaną pozwala uzmysłowić sobie ile kosztują poszczególne elementy organizacji wesela. Spisywanie kosztów daje też poczucie panowania nad sytuacją i zachowuje porządek w załatwianych sprawach. Czas zaprzyjaźnić się z Excelem!

fot. Unsplash/rawpixel

  1. Łączcie usługi

Często, łącząc usługi w jednej firmie możemy liczyć na rabaty. Nocleg gości w lokalu, w którym odbywa się przyjęcie może być z tego tytułu bardziej atrakcyjny finansowo. Zyskujecie też dodatkowy plus: mniej usługodawców do ogarnięcia.

  1. Podzielcie koszty

Popularnym wyjściem jest podział kosztów organizacji wesela z rodzicami Państwa Młodych. Jeżeli Wasi rodzice proponują Wam pomoc finansową warto z niej skorzystać. Dobrze jednak przedyskutować z nimi tę kwestię sporo wcześniej. Pamiętajcie o ustaleniu konkretnego podziału kto za co płaci także między Wami – pomoże to uniknąć nerwowych nieporozumień.

  1. Bądźcie gotowi na nieprzewidziane wydatki

Sztywne ustalanie ram finansowych nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego zawsze warto być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje. Jeżeli dana firma z jakichś względów w ostatniej chwili wycofa się z umowy (powody mogą być różne) staniecie przed koniecznością znalezienia nowej w ściśle określonym terminie. A to może wiązać się z wyższymi kosztami, których wcześniej nie uwzględniliście. Koniecznie trzeba mieć widełki finansowe – kwotę większą niż zaplanowana w budżecie.

  1. Wykorzystujcie znajomości

Warto budować dobre relacje z ludźmi – czasami może się to opłacić także finansowo. Mając znajomych w różnych firmach często, choć nie zawsze, będziecie mogli liczyć na zniżki. To działa też w drugą stronę: chętnie pomagajcie innym. Inwestycje w dobry kontakt z innymi to jedne z najbardziej opłacalnych!

  1. Nie zaczynajcie od długów

Pożyczki to nie jest dobry pomysł na start wspólnego życia. Czasem warto odłożyć plany weselne na później tak, aby spokojnie uzbierać potrzebną kwotę lub zredukować plany w ten sposób, aby było nas na nie stać.

Organizacja wesela wiąże się z dużymi kosztami, dlatego spędza sen z powiek wielu narzeczonym. Podchodząc do planowania ślubnego budżetu z głową można znaleźć sporo możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. I zacząć wspólną podróż przez życie radośnie, bez zamartwiania się problemami finansowymi.

Edyta Saracka

Podziel się ze znajomymi!


Zapisz się
do subskrypcji
Magazynu

Otrzymasz od nas
coś fajnego

Zapisz się
do subskrypcji
Newslettera

PARTNERZY:

POLECAMY: